Palonosetron je přínosem v léčbě nevolnosti a zvracení po emetogenní chemoterapii

6. 11. 2015

Metaanalýza publikovaných studií dokládá významné zlepšení kontroly akutní i oddálené nauzey a zvracení (CINV) po středně a vysoce emetogenní chemoterapii pomocí palonosteronu. Jde o jediného antagonistu 5-HT3 receptorů se specifickou indikací prevence oddálené CINV u emetogenní chemoterapie. Přidání palonosteronu také umožňuje snížit dávku kortikosteroidů bez poklesu antiemetické účinnosti a má výborný profil snášenlivosti, zejména z hlediska kardiologické bezpečnosti a lékových interakcí.

Inzerce

Palonosteron patří mezi antagonisty 5-HT3 receptorů („setrony“) a jde o zástupce 2. generace této skupiny. Setrony jsou v onkologické praxi běžně používány u CINV a podávají se jak v monoterapii, tak v kombinaci s dalšími antiemetiky. Aplikují se perorálně, rektálně nebo parenterálně.

Italští autoři provedli metaanalýzu randomizovaných klinických studií a přínos palonosetronu potvrdili. Bylo zjištěno, že monoterapie palonosetronem je účinnější než monoterapie jinými 5-HT3 antagonisty. Kombinovaná antiemetická léčba zahrnující palonosetron, dexametazon a aprepitant vede k významně lepší kontrole oddálené CINV u pacientů s vysoce emetogenní chemoterapií nebo s rizikovou kombinací antracyklinů s cyklofosfamidem. Palonosetron také umožňuje snížit celkovou dávku kortikosteroidů u pacientů podstupujících emetogenní chemoterapii. Autoři ve studii rovněž diskutují bezpečnostní profil a ekonomické aspekty léčby palonosetronem.

Palonosetron významně pomáhá účinně kontrolovat CINV u pacientů se středně a vysoce emetogenní chemoterapií, a umožňuje tak dosáhnout maximální účinnosti cytostatické léčby. Jeho výhodné vlastnosti se již odrazily v mezinárodních doporučeních pro léčbu CINV a jsou důvodem stále se rozšiřujícího užívání palonosetronu v onkologické praxi.

(zza)

Zdroj: Celio L., Niger M., Ricchini F. et al. Palonosetron in the prevention of chemotherapy-induced nausea and vomiting: an evidence-based review of safety, efficacy, and place in therapy. Core Evid 2015 Aug 21; 10: 75–87.Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Onkologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více