Nauzea a zvracení indukované chemoterapií: role farmaceutů a pozitivních listů

15. 5. 2018

Navzdory skutečnosti, že pro zvládání zvracení a nauzey indukovaných chemoterapií (CINV) jsou k dispozici guidelines i léčiva, trápí tyto nežádoucí účinky až 80 % onkologických pacientů.

Komplikace spojené s CINV

CINV vyčerpávají fyzicky i duševně a kromě toho jsou také finanční zátěží. Pacienti mohou trpět dehydratací, bolestí v epigastriu a anorexií. Zvyšuje se riziko elektrolytové nerovnováhy, kvůli níž může být nutná rehospitalizace, což mimo jiné pacienta omezuje v každodenních aktivitách. Kromě toho jsou špatně kontrolované CINV spojeny s non-compliance s onkologickou léčbou, což významně ovlivňuje výsledný zdravotní stav pacienta. Všechny tyto komplikace ve výsledku vedou ke zvýšení přímých i nepřímých nákladů na léčbu a snížení kvality života spojené se zdravím (HRQOL − health-related quality of life). Z těchto důvodů je správná compliance velmi důležitá.

Prevence je nedostatečná

Podle guidelines National Comprehensive Cancer Network je cílem antiemetické terapie prevence nauzey a/nebo po celé období zvýšeného rizika, což je alespoň 3 dny po poslední dávce vysoce emetogenní chemoterapie a 2 dny u mírně emetogenní chemoterapie. Nicméně efektivní léčba opožděného zvracení zůstává i přes léčebná doporučení značným problémem. Přitom například studie, kterou publikovali Schwartzberg et al. v roce 2015 a která zahrnovala 1059 pacientů, ukázala, že použití antagonistů neurokininových receptorů NK1 výrazně snižuje celkový počet návštěv lékaře kvůli potížím souvisejícím s CINV.

Aktivní přístup

Je důležité, aby zdravotníci edukovali pacienty a zavedli postupy zahrnující také individualizaci léčebných režimů a určení rizikových faktorů potenciálních CINV u jednotlivých nemocných. Samozřejmostí by mělo být vzdělání personálu odpovídající nejnovějším poznatkům a vytvoření pozitivních listů, které by umožnily dlouhodobé finanční úspory skrze efektivní prevenci. Základem pozitivních listů jsou evidence-based guidelines a proaktivní přístup zdravotníků, který by měl poskytnout objektivní informace o epizodách CINV u pacientů. Výsledkem má být zavedení cost-effective terapie s cílem poskytování lepší péče těmto pacientům vedoucí ke zlepšení jejich zdravotního stavu.

(mir)

Zdroj:
1. McCullough S. W. Chemotherapy-induced nausea and vomiting: roles of pharmacists and formulary decision makers. Am J Manag Care 2017 Sep; 23 (14 Suppl.): S266−S271.
2. Schwartzberg L., Harrow B., Lal L. S. et al. Resource utilization for chemotherapy-induced nausea and vomiting events in patients with solid tumors treated with antiemetic regimens. Am Health Drug Benefits 2015; 8 (5): 273−282.Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se