Léčba nauzey a zvracení vyvolaných chemoterapií pomocí palonosetronu

6. 9. 2015

Nauzea a zvracení patří mezi hlavní nežádoucí účinky chemoterapie a mohou mít zásadní vliv na kvalitu života pacientů. Léčba nauzey a zvracení vyvolaných chemoterapií (CINV) je obtížná, jednou z léčebných možností jsou například antagonisté receptoru pro 5-hydroxytryptamin (5-HT3RA). Cílem práce kanadských autorů bylo nastínit existující a budoucí možnosti léčby CINV a zhodnotit účinnost, tolerabilitu a bezpečnost léčby CINV palonosetronem, preparátem ze skupiny 5-HT3RA, který je k léčbě CINV schválen.

Inzerce

Svou studii pojal autorský tým jako průzkum dostupné literatury. Byly prohledány databáze Ovid MEDLINE a EMBASE s cílem najít studie zaměřené na léčbu palonosetronem v monoterapii nebo v kombinaci s jinými antiemetiky.

Palonosetron v monoterapii vyvolává dobrou léčebnou odpověď u pacientů s nízkou, střední i vysokou intenzitou CINV. K dalšímu zlepšení léčebné odpovědi dojde, pokud je kombinován s kortikosteroidem dexametazonem. Stejně tak k větší účinnosti léčby vede přidání antagonisty receptorů pro neurokinin-1, na trhu jsou již dostupné i fixní kombinace těchto dvou lékových skupin, které jsou pak v léčbě CINV mimořádně účinné (např. netupitant a palonosetron). Bez ohledu na použitou kombinaci byl palonosetron dobře tolerován. Nejčastějšími nežádoucími účinky byly zácpa, bolesti hlavy, slabost a malátnost, většina pacientů je ale hodnotila pouze jako mírné či střední. Léčba palonosetronem je bezpečnější než léčba staršími 5-HT3RA, protože vede k menšímu prodloužení QTc intervalu.

Palonosetron, samotný nebo v kombinaci s dalšími antiemetiky, zlepšil výsledky léčby CINV. Je efektivnější než první generace 5-HT3RA, navíc má lepší bezpečnostní profil.

(epa)

Zdroj: Zhou M., Popovic M., Pasetka M., et al. Update on the management of chemotherapy-induced nausea and vomiting - focus on palonosetron. Ther Clin Risk Manag. 2015 May 5; 11: 713–29; doi: 10.2147/TCRM.S68130. eCollection 2015.Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Onkologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se