Fixní kombinace netupitantu a palonosetronu v prevenci nauzey a zvracení vyvolaných chemoterapií

13. 1. 2016

V prevenci a terapii nevolnosti a zvracení vyvolaných podáváním chemoterapie se nejčastěji používají kombinované režimy antiemetik. Mezinárodní klinická studie, které se zúčastnili také čeští pacienti, zhodnotila bezpečnost a účinnost fixní kombinace nového antiemetika netupitantu s palonosetronem u opakovaných cyklů chemoterapie.

Inzerce

Netupitant je nové antiemetikum ze skupiny selektivních antagonistů NK1 receptoru. Jeho výhodou je velmi dlouhý biologický poločas (90 hodin). Fixní kombinace netupitantu s palonosetronem (NEPA), antagonistou serotoninových 5-HT3 receptorů, již dříve prokázala lepší účinek u jednoho cyklu vysoce nebo středně emetogenní chemoterapie než monoterapie palonosetronem.

Klinická studie III. fáze se zaměřila na hodnocení bezpečnosti a účinnosti NEPA u opakovaných cyklů chemoterapie. NEPA byla podávána v jednorázové dávce v den podání vysoce nebo středně emetogenní chemoterapie, kontrolní terapií byla třídenní aplikace aprepitantu s palonosetronem (APR). Obě dvě skupiny pacientů byly shodně léčeny dexametazonem (DEX), a to u vysoce emetogenní chemoterapie užívaným v den podání chemoterapie a po následující 3 dny a u středně emetogenní terapie jednorázovou dávkou DEX v den podání chemoterapie. Celkem se studie zúčastnilo 413 chemoterapií do té doby neléčených pacientů, kteří byli randomizováni k podání režimu NEPA (n = 309) nebo APR (n = 104). Bezpečnost léčby byla hodnocena na základě nahlášených nežádoucích účinků (NÚ), účinnost pomocí celkové terapeutické odpovědi (CR, complete response = žádné zvracení ani antiemetická rescue therapy).

Pacientům bylo podáno celkem 1961 cyklů chemoterapie, z čehož 76 % tvořila středně emetogenní a 24 % vysoce emetogenní léčba. Více než 75 % pacientů podstoupilo ≥ 4 cykly. Incidence a druh NÚ byly u obou terapeutických režimů srovnatelné. U pacientů, kteří byli léčeni NEPA, se jednalo nejčastěji o zácpu a bolesti hlavy. NÚ byly většinou mírné či středně závažné a jejich četnost se při opakovaném podání v dalších cyklech chemoterapie neměnila. Na základě hlášených NÚ a EKG bylo konstatováno, že léčba je z hlediska kardiovaskulárních NÚ bezpečná. Pacienti léčení NEPA dosáhli CR v 81 %, zatímco pacienti léčení APR v 76 %. Antiemetická účinnost obou kombinací zůstala při opakovaném podání zachována.

(jam)

Zdroj: Gralla R. J., Bosnjak S. M., Hontsa A. et al. A phase III study evaluating the safety and efficacy of NEPA, a fixed-dose combination of netupitant and palonosetron, for prevention of chemotherapy-induced nausea and vomiting over repeated cycles of chemotherapy. Ann Oncol 2014; 25 (7): 1333–1339; doi: 10.1093/annonc/mdu096.Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství Onkologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více