Systematické review současných doporučení týkajících se sideropenické anémie

17. 5. 2016

V řadě zemí existují ucelená doporučení týkající se diagnostiky a léčby sideropenie, tedy deficitu železa. Tato doporučení se mohou v různých detailech lišit, nedávno byl proto publikován systematický přehled dostupných doporučení.

K získání dat byly použity databáze PubMed, Cochrane a Embase, dále autoři pracovali také s webovými portály hlavních profesních sdružení. Do svého přehledu zařadili dokumenty publikované mezi 1. lednem 2004 a 30. červnem 2014. Celkem našli 127 doporučení, z nichž do analýzy použili 29, a to ze Spojených států amerických, Kanady, evropských zemí, Japonska i Austrálie.

Mezi diagnostická kritéria sideropenie patřila ve všech doporučeních sérová koncentrace feritinu. Polovina ze studovaných dokumentů rovněž používala hodnotu saturace transferinu – ať už jako alternativu feritinu, nebo jako komplementární diagnostický test.

Pokud šlo o léčbu, většina doporučení jednoznačně preferuje perorální formu železa, zejména u dětí a žen. Železo by mělo být podáno intravenózně dle poloviny doporučení u pacientů s chronickým onemocněním ledvin nebo u anémie indukované chemoterapií. Cíle léčby sideropenie dle použitých doporučení zahrnovaly vzestup koncentrace hemoglobinu na 100–120 g/l nebo jeho plnou normalizaci, vzestup sérové hladiny feritinu > 100 μg/l, či dokonce > 200 μg/l. Pouze necelá třetina doporučení jako cíl léčby používala také sledování saturace transferinu, přičemž cílová hodnota se lišila od 20 do 50 %.

Dle tohoto systematického zpracování dostupných národních i mezinárodních doporučení pro léčbu sideropenie se zdá, že cílem léčby této nemoci by mělo být dosažení sérové koncentrace feritinu 100 μg/l a 20 % pro saturaci transferinu. Toto se netýká například zdravých mladých žen s významným menstruačním krvácením. Tato analýza také ukázala, že je nezbytné zaměřit se blíže na indikace intravenózního podávání železa.

(eza)

Zdroj: Peyrin-Biroulet L., Williet N., Cacoub P. Guidelines on the diagnosis and treatment of iron deficiency across indications: a systematic review. Am J Clin Nutr 2015; pii: ajcn103366; doi: 10.3945/ajcn.114.103366 [Epub ahead of print].Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se