Mutace BRCA1/2 nezvyšuje vliv perorální antikoncepce na riziko karcinomu prsa a ovarií

30. 10. 2013

Metaanalýza klinických studií ukázala, že souvislost mezi užíváním perorální antikoncepce a karcinomem prsu a ovaria je u žen s mutací BRCA1/2 stejná jako u obecné populace.

Metaanalýza klinických studií ukázala, že souvislost mezi užíváním perorální antikoncepce a karcinomem prsu a ovaria je u žen s mutací BRCA1/2 stejná jako u obecné populace.

Cílem této metaanalýzy bylo odhadnout riziko karcinomu ovaria a prsu v souvislosti s užíváním perorální antikoncepce u žen s mutací BRCA1/2 a u žen s pozitivní rodinnou anamnézou těchto malignit. Autoři provedli průzkum databází PubMed, Embase, Cochrane Database of Systematic Reviews a ClinicalTrials.gov a vyhledali studie věnované uvedenému tématu publikované v letech 2000 až 2012.

Našli 6 studií, které hodnotily riziko karcinomu ovaria u nositelek mutace BRCA1/2, a 8 studií věnovaných riziku rakoviny prsu u žen s touto mutací a dále 4 studie sledující riziko karcinomu ovaria a 3 studie sledující riziko karcinomu prsu u žen s pozitivní rodinnou anamnézou těchto onkologických onemocnění. Hromadná analýza u žen s mutací BRCA1/2 ukázala nižší riziko karcinomu ovaria při užívání perorální antikoncepce (poměr šancí [OR] = 0,58) a statisticky nevýznamný vztah mezi užíváním perorální antikoncepce a rizikem karcinomu prsu (OR = 1,21). Výsledky byly podobné i při oddělené analýze nositelek mutace BRCA1 a BRCA2. Studie s pacientkami s pozitivní rodinnou anamnézou vykazovaly velké rozdíly, takže nebylo možné jejich údaje zkombinovat pro metaanalýzu a získat hromadné výsledky.

Podle výsledků této metaanalýzy se gynekologové nemusejí obávat, že by podávání perorální antikoncepce u žen s mutací BRCA1/2 ovlivnilo jejich existující riziko karcinomu ovaria nebo prsu více než u běžné populace.

(zza)

Zdroj: Moorman P. G., et al. Oral Contraceptives and Risk of Ovarian Cancer and Breast Cancer Among High-Risk Women: A Systematic Review and Meta-Analysis. J Clin Oncol. Publikováno online 21. října 2013; doi: 10.1200/JCO.2013.48.9021Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se