Marek J (editor). Endokrinní hypertenze. Praha: Galén 2004. 208 stran, ISBN 80-7262-270-6.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2006; 52(2): 191
Kategorie: Z odborné literatury

Kniha autorů III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN Praha je prvním dílem plánované edice Trendy soudobé endokrinologie. Tato publikační řada je určena nejen pro endokrinology, ale i pro internisty, kardiology, praktické lékaře a pediatry. Tento díl obsahuje informace z oblasti patofyziologie, diagnostiky a terapie jednotlivých forem endokrinní hypertenze.

První kapitola se zabývá systémem renin-angiotenzin včetně patofyziologie, vlivu na arteriální hypertenzi a možnostmi terapeutického využití ACEI a blokátorů AT1 receptorů pro angiotenzin II, jejich antihypertenznímu, kardioprotektivnímu a renoprotektivnímu účinku, dále možnostem ovlivnění cévních mozkových příhod a kognitivních funkcí a jejich metabolickým účinkům. Další část se věnuje mineralokortikoidní hypertenzi, především nejčastějšímu onemocnění z této skupiny - primárnímu hyperaldosteronizmu, ale i jiným syndromům z nadbytku mineralokortikoidů, jako jsou některé případy vrozené adrenální hyperplazie spojené s nadbytkem deoxykortikosteronu a další. Přehledně je zde popsána i diferenciální diagnostika stavů spojených s hypertenzí, hypokalemií a změnami hladin mineralokortikoidů.

Další dvě kapitoly se věnují hypertenzi u Cushingova syndromu a feochromocytomu. Podrobně je zde popsána etiologie, diagnostika a terapie jednotlivých forem hyperkortizolizmu a nové postupy v diagnostice feochromocytomu.

Závěrečné kapitoly jsou věnovány hormonům tukové tkáně, vztahu obezity a hypertenze a dále hypertenze u primární hyperparatyreózy.

Text knihy obsahuje souhrn jak teoretických, tak praktických údajů o dané problematice, je přehledný, doplněný řadou schémat a tabulek. Lze jej doporučit nejen pro endokrinology a internisty, ale i pro praktické lékaře a lékaře dalších odborností.

MUDr. Věra Olšovská

II. interní klinika LF MU a FN u sv.Anny

www.fnusa.cz

e-mail: vols@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 12. 1. 2006


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2006 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se