Boehmeke T, Doliva R. Pocket Atlas of Echokardiography. Stuttgart: Thieme Stuttgart 2006. 225 stran. ISBN 3-13-14241-0.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2006; 52(2): 193-194
Kategorie: Z odborné literatury

Od svého vzniku před 40 lety se echokardiografie stala jednou z nejpřínosnějších a nejpoužívanějších vyšetřovacích metod v kardiologii. Široká dostupnost v současné době je dána jak rozvojem a zlevněním echokardiografických přístrojů, tak nárůstem počtu lékařů, kteří jsou schopni toto vyšetření provádět. K tomuto trendu jistě přispívá i množství kvalitní zahraniční i české odborné literatury, kam patří i publikace Pocket Atlas of Echocardiography autorů Thomase Boehmeke a Ralfa Doliva. Těžištěm publikace, jak název napovídá, je obrazová dokumentace. Obsah je rozdělen do 3 základních kapitol: Vyšetření, M-mode a dopplerovská měření a Patologické srdeční nálezy. Čtenáře knížka přímočaře a názorně vede od úplných základů, tj. vysvětlením jednotlivých vyšetřovacích přístupů a projekcí s popisem zobrazených struktur. Následuje kapitola o M-modu a dopplerovském vyšetření, kde je vysvětlen princip metody a možnosti využití se zobrazením fyziologických nálezů v obvykle vyšetřovaných místech. Třetí a nejrozsáhlejší částí je popis jednotlivých patologických nálezů. Tato část je systematicky řazená a pokrývá celé spektrum patologií, se kterými se běžně, ale i méně běžně echokardiografista setkává.

Obrazová dokumentace je prezentována jednotnou formou, echokardiografická zobrazení, tak jak je vidíme na monitoru přístroje, jsou doplněna nákresem s popisem jednotlivých struktur a malým obrázkem znázorňujícím polohu vyšetřovací sondy, což výrazně přispívá k přehlednosti. Každý obrázek je doplněn krátkým komentářem. Celkově je kvalita obrazové dokumentace na vysoké úrovni.

Pocket Atlas of Echocardiography je prakticky zaměřená publikace určená začínajícím echokardiografistům, kterým umožní rychle osvojit si základní potřebné znalosti. Vzhledem k názorné a systematické koncepci je vhodná jako úvodní text ke studiu této vyšetřovací metody nebo jako obrazový doplněk ke studiu jiné učebnice.

MUDr. Vít Mařatka

Kardiologická klinika Krajské nemocnice, Pardubice

www.nem.pce.cz

e-mail: maratka@nem.pce.cz

Doručeno do redakce: 1. 1. 2006


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2006 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se