Tošenovský P, Edmonds ME et al. Moderní léčba syndromu diabetické nohy. Praha: Galén 2004. 207 stran. ISBN 80-7262-261-7.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2006; 52(2): 196
Kategorie: Z odborné literatury

V České republice je podle statistiky něco přes 700 000 diabetiků a téměř 40 000 z nich má problémy s defekty dolních končetin. V loňském roce 7 500 z nich skončilo amputací (ÚZIS ČR, Aktuální informace č. 19/2005).

I když počty ostatních chronických komplikací diabetu narůstají více než počty nemocných se syndromem diabetické nohy, není současná situace příznivá. Jedním z prostředků, kterým můžeme stávající situaci ovlivnit, je zlepšit informovanost zdravotníků i samotných diabetiků o této komplikaci.

Šest let po první české monografii věnované diabetické noze (Rušavý Z et al. Diabetická noha. Praha: Galén 1998) se setkáváme s moderní, ucelenou knihou, která tentokrát vznikla hlavně pod taktovkou chirurga MUDr. Tošenovského. Ke spolupráci na hlavních kapitolách si pozval odborníky, aktivní členy Mezinárodní pracovní skupiny pro syndrom diabetické nohy, MUDr. Edmondse a MUDr. Jirkovskou, kteří jsou jasnou zárukou kvality. Osobně na publikaci oceňuji kapitoly věnované invazivní radiologii a cévní a všeobecné chirurgii (Kožnar, Peregrin, Kautznerová, Dražan). V posledních letech se stává přístup k ischemickým defektům stále aktivnější a informace o invazivních výkonech chyběly. Knihu vhodně doplňuje kapitola o profylaktické a terapeutické obuvi (Záhumenský a Hlaváček). Často může vhodná obuv zabránit amputaci. Kapitola věnovaná diabetické neuropatii (Bouček) umožní lékařům všech oborů seznámit se stručně a přehledně s komplikací, která bezprostředně souvisí s rizikem vzniku defektu. Pracovní tým doplňuje ortoped (Landor). Lékař nechirurgické odbornosti se může díky přehledným schématům seznámit s postupy amputací, které od doby studií na medicíně určitě neviděl.

Kniha je doplněna řadou kvalitních fotografií, tabulek a schémat, která vždy usnadní studium.

Protože jsem byla vyzvána k recenzi knihy více než rok po její publikaci, mohu svůj pozitivní názor na knihu porovnávat s ohlasem diabetologů. Zájem o publikaci je velký. Můžeme si všichni přát, aby se úspěch knihy odrazil na klesajícím počtu gangrén a amputací.

MUDr. Silvie Lacigová, Ph.D.

Diabetologické centrum Plzeň, I. interní klinika LF UK a FN

www.fnplzen.cz

e-mail: LACIGOVA@fnplzen.cz

Doručeno do redakce: 17. 1. 2006


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2006 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se