Úvodní slovo


Vyšlo v časopise: Svět praktické medicíny, 2, 2021, č. 3, s. 1
Kategorie: Úvodní slovo


Vážené a milé kolegyně, vážení a milí kolegové,

přinášíme vám další číslo Světa praktické medicíny, které opět dokazuje, že to je svět rozhlehlý a velmi pestrý. Prostě takový, jako je svět medicínské praxe. A proto v SPM najde poučení a zajímavost vlastně každý, časopis nesvazují hranice specializací.

Aktuální číslo má zaměření na preventivní kardiologii, a ačkoli rozebírá témata dlouho známá a etablovaná – diagnostika a management arteriální hypertenze a dys­lipidemie – chopili se zpracování renomovaní autoři a věřím, že oceníte výsledek, který nabízí jiné pohledy s ohledem na potřeby denní praxe. Jako vhodný doplněk tématu navazuje úvaha o aktuální podobě potravinové pyramidy. Kardiovaskulární prevence jistě začíná právě režimovými opatřeními.

Nebudou chybět aktuální novinky z oblasti registrace perspektivních léčiv, jež sice nemůžeme ještě prakticky používat, ale je velmi praktické mít o těchto nových možnostech informace. Snad se administrativní procesy budou zkracovat (asi nemístný optimismus 6) a dočkáme se jejich vstupu do našich ordinací v dohledné době.

Čekají na vás i příspěvky z oblasti nefrologie, hepatologie, ale i pojednání o biometeorologii, které jsem si se zájmem přečetl. Ostatně o tom, jak vznikají stupně biozátěže pro každodenní zpravodajství, jsem se v odborném lékařském časopise dočetl poprvé. Číslo uzavírá tradiční diferenciálně diagnostické okénko, tentokrát s hematologickým tématem.

Nejmenoval jsem zdaleka všechny části obsahu čísla SPM, které se právě chystáte prolistovat nebo proklikat. Jistě na jeho stránkách najdete ještě mnoho dalších zajímavostí. Dovolím si na tomto místě poděkovat všem autorům čísla, redakci za bezvadnou přípravu a popřát vám poučné čtení a krásné letní dny.

Váš

Michal Vrablík


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Svět praktické medicíny

Číslo 3

2021 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se