Ionty stříbra v terapii pooperačních lézí v uroandrologické oblasti

11. 10. 2018

Stříbro bylo pro své antimikrobiální účinky využíváno v terapii různých afekcí již v dávné historii. Výraznějšího baktericidního a fungicidního účinku stříbra se však podařilo dosáhnout až s rozvojem nanotechnologií. Nanostříbro snadněji proniká do tkání a jeho efektivita je výrazně vyšší, proto se v současnosti využívá například v terapii pooperačních lézí.

Inzerce

Technologie TIAB

Jedinou aktivní formou stříbra vykazující antimikrobiální aktivitu jsou monovalentní ionty stříbra. Ionizovaná forma je však nestabilní a rychle dochází k agregaci iontů. Z tohoto důvodu byl pomocí mikrotechnologií vyvinut inovativní komplexní molekulární systém, který obsahuje monovalentní ionty stříbra (Ag+) v kombinaci s oxidem titaničitým (TiO2). Jedná se o takzvanou TIAB technologii. Kovalentní vazba s oxidem titaničitým zajišťuje stabilitu monovalentních iontů a umožňuje tak jejich použití v terapii pooperačních a jiných lézí v různých oborech medicíny. V terapii pooperačních lézí v uroandrologické oblasti se používá přípravek UroTiab Cream-Gel.

Složení a mechanismus účinku

UroTiab Cream-Gel obsahuje kromě výše zmíněných stříbrných iontů také hyaluronát sodný a extrakt z Aloe barbadensis. Hyaluronát sodný přispívá k filmogennímu působení prostředku a posiluje jeho bariérový efekt. Extrakt z aloe zajišťuje hydratační, uklidňující, osvěžující a změkčující efekt a poskytuje tak rychlou úlevu.

Díky nanotechnologii je z komplexu TIAB vytvořen velmi jemný prášek, který zlepšuje plochu kontaktu s pokožkou v místě aplikace. Tato technologie navíc umožňuje použít tisíckrát nižší množství stříbra, které vykazuje stejný efekt jako přípravky s vyšším množstvím stříbra. Současně nedochází k akumulačnímu efektu a na stříbro nevzniká rezistence.

Přípravek díky tomu vykazuje trojí účinek. Antimikrobiální působení zajišťují nanočástice stříbra, které díky kovalentní vazbě s oxidem titaničitým způsobují denaturaci mikrobiálních druhů. Bariérový efekt je zajištěn především hyaluronátem sodným a zabraňuje tak šíření infekce. Přípravek navíc podporuje přirozené hojení a regeneraci tkání.

Indikace

UroTiab Cream-Gel je indikovaný v terapii nekomplikovaných pooperačních lézí v uroandrologické oblasti. Nejčastěji se jedná o podporu správného hojení ran po cirkumcizi, varikokélektomii nebo hydrocelektomii. Přípravek se dále používá jako adjuvans při lokální léčbě bakteriálních a plísňových onemocnění, například balanopostitid.

(holi)

Zdroje:
1. Politano A. D., Campbell K. T., Rosenberger L. H., Sawyer R. G. Use of silver in the prevention and treatment of infections: silver review. Surg Infect (Larchmt) 2013; 14 (1): 8–20, doi: 10.1089/sur.2011.097.
2. UroTiab Cream-Gel. Zdravotnický prostředek. Portfolio Urologie, Heaton Healtcare Group. Dostupné na: www.heaton.cz; www.urotiab.cz

Štítky
Urologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Protinádorová imunoterapie
Autoři: MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.

Léčba karcinomu močového měchýře
nový kurz

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se