Vliv imunosupresivní terapie na tvorbu protilátek proti hepatitidě B u nespecifických střevních onemocnění

16. 11. 2015

Očkování proti hepatitidě B (HBV) není mezi pacienty s nespecifickými střevními záněty (IBD) příliš rozšířené. Konsenzuální doporučení European Crohn’s and Colitis Organisation ovšem doporučuje u všech pacientů s IBD vyšetření protilátek proti HBV při stanovení diagnózy a očkování všech negativních pacientů.

Inzerce

Očkování proti hepatitidě B (HBV) není mezi pacienty s nespecifickými střevními záněty (IBD) příliš rozšířené. Konsenzuální doporučení European Crohn’s and Colitis Organisation ovšem doporučuje u všech pacientů s IBD vyšetření protilátek proti HBV při stanovení diagnózy a očkování všech negativních pacientů. Autoři článku publikovaného v European Journal of Gastroenterology & Hepatology hodnotili účinnost HBV vakcíny u pacientů s IBD a u zdravých kontrol a zkoumali vliv imunosupresivní terapie na odpověď na očkování u pacientů s IBD.

Pacienti s IBD a zdravé kontroly byli očkováni proti HBV podle standardních doporučení (v měsíci 0, 1 a 6; vakcína Engerix B). Účinnost vakcinace byla hodnocena 8 měsíců po první dávce stanovením titru protilátek proti povrchovému antigenu HBV (antiHBs).

Mezi 164 účastníky studie (96 pacientů s IBD a 68 zdravých dobrovolníků) byla hladina antiHBs vyšší než 10 IU/l u 80,2 % pacientů s IBD a u 94,1 % zdravých kontrol (p = 0,0115) a hladiny antiHBs vyšší než 100 IU/l u 45,8 % IBD pacientů oproti 77,9 % zdravých kontrol (p < 0,0001). Medián hladiny protilátek proti HBs byl signifikantně vyšší u zdravých kontrol (497,0 ± 386,2 IU/l) než u IBD pacientů (253,9 ± 34,5 IU/l), p < 0,0001. Odpověď na očkování nebyla u pacientů s IBD ovlivněna žádnými dalšími vstupními charakteristikami, včetně imunosupresivní terapie a terapie antiTNF. V multivariantní analýze bylo s horší odpovědí na očkování spojeno pouze postižení v oblasti ilea (odds ratio 3,2; 95% confidence interval 1,0–9,7; p = 0,049).

U pacientů s IBD je reakce na očkování proti HBV signifikantně nižší než v běžné populaci. Imunosupresivní léčba nicméně protilátkovou odpověď neovlivňuje.

(epa)

Zdroj: Belle A., Baumann C., Bigard M. A., et al. Impact of immunosuppressive therapy on hepatitis B vaccination in inflammatory bowel diseases. Eur J Gastroenterol Hepatol. 2015 Aug; 27 (8): 877–81; doi: 10.1097/MEG.0000000000000370.Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více