Nákladová efektivita a vliv léčby aktivní ulcerózní kolitidy mesalazinem na kvalitu života při dávkování 4 g 1× denně nebo 2 g 2× denně

7. 3. 2017

Zlepšení compliance s léčbou u pacientů s aktivní ulcerózní kolitidou (UC) pravděpodobně vede k vyšší efektivitě zdravotní péče, protože zkracuje období aktivity UC. Autoři studie publikované v prestižním odborném periodiku Journal of Crohn’s and Colitis se pokusili zhodnotit, zda je u aktivní UC podávání mesalazinu v dávkování 1× denně (OD) ekonomicky výhodnější než podávání ve 2 denních dávkách (BD). Výsledky léčby a její cenu hodnotili na základě nedávno publikované randomizované studie.

Metodika studie

K modelaci nákladové efektivity dávkovacích režimů mesalazinu OD a BD v Nizozemsku byly využity Markovovy modely. Jako ukazatel výsledku léčby byla použita doba aktivity a remise UC a se zdravím spojená kvalita života. To bylo následně využito ke kalkulaci roků života upravených v závislosti na jeho kvalitě (QALYs − quality adjusted life-years) pro každou léčebnou fázi.

Výsledky

Remise v týdnech 4 a 8 dosáhla větší část pacientů užívajících 4 g mesalazinu OD ve srovnání s těmi, kteří užívali 2 g BD. Po 32 týdnech léčby byly průměrné výdaje na pacienta s aktivní UC u pacientů léčených mesalazinem OD 3097 eur a u pacientů s režimem BD 3548 eur; průměrná úspora na pacienta s OD tak dosáhla 451 eur. Průměrná cena za QALY činila u režimu OD 5433 eur a u režimu BD 6324 eur.

Závěr

S ohledem na výsledky této konkrétní randomizované studie se zdá, že dávkování OD vede díky kratšímu času strávenému v aktivní fázi UC k celkově nižším nákladům na zdravotní péči.

(epa)

Zdroj: Connolly M. P., Kuyvenhoven J. P., Postma M. J., Nielsen S. K. Cost and quality-adjusted life year differences in the treatment of active ulcerative colitis using once-daily 4 g or twice-daily 2g mesalazine dosing. J Crohns Colitis 2014; 8 (5): 357−362, doi: 10.1016/j.crohns.2013.09.015.Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se