Na léčbu růstovým hormonem lépe reagují děti s iniciálně větším množstvím tukové tkáně

6. 7. 2015

Studie u dětí s izolovanou deficiencí růstového hormonu (GHD) ukázala lepší odpověď na léčbu rekombinantním lidským růstovým hormonem (rhGH) u pacientů s nižším vstupním procentem netukové tělesné hmoty a celkové tělesné vody (tedy s větším podílem tukové tkáně).

Studie u dětí s izolovanou deficiencí růstového hormonu (GHD) ukázala lepší odpověď na léčbu rekombinantním lidským růstovým hormonem (rhGH) u pacientů s nižším vstupním procentem netukové tělesné hmoty a celkové tělesné vody (tedy s větším podílem tukové tkáně). Další výzkum může naznačit, jak titrovat dávku rhGH podle těchto vstupních parametrů tělesného složení a zajistit tak lepší odpověď na léčbu.

Cílem tureckých autorů bylo zhodnotit vztah mezi odpovědí na léčbu rhGH a tělesným složením před zahájením léčby u dětí s GHD. Zařazeno bylo 42 pacientů ve věku 5,7–15,5 roku (průměr 10,8 roku). Složení těla bylo zjištěno pomocí bioelektrické impedance. Děti byly léčeny rgGH po dobu 12 měsíců a poté byly rozděleny do skupin s dobrou odpovědí na léčbu (změna tělesné výšky > 0,7 SDS [skóre směrodatné odchylky]) a se špatnou odpovědí na léčbu (změna tělesné výšky < 0,7 SDS).

Dobrou odpověď na léčbu vykázalo 48 % pacientů. U této skupiny byly v porovnání se skupinou se špatnou odpovědí na léčbu rhGH zjištěny vyšší BMI (body mass index, p = 0,02), větší poměr obvodů pas/boky (p = 0,006), nižší procento netukové hmoty (73,4 ± 8,9 %) a celkové tělesné vody (83,1 ± 5,9 %, p < 0,05). Skupiny se mezi sebou nelišily z hlediska ostatních parametrů při vstupu do studie (věk, SDS výšky, SDS hmotnosti, SDS sérové hladiny IGF-1, SDS IGFBP-3, rychlost růstu, růstový hormon po podání klonidinu a L-dopy).

Pro predikci odpovědi na léčbu rhGH u dětí s GHD lze využít parametry složení těla před zahájením léčby. Zda je u pacientů s nižším procentem tělesného tuku vhodné titrovat dávku k vyšším hodnotám, ukáže další výzkum.

(zza)

Zdroj: Esen I., Demirel F., Tepe D., et al. The association between growth response to growth hormone and baseline body composition of children with growth hormone deficiency. Growth Horm IGF Res. 2013 Oct; 23 (5): 196–9; doi: 10.1016/j.ghir.2013.07.001. Epub 2013 Jul 23.Štítky
Endokrinologie Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost
Nejnovější kurzy
Familiární transthyretinová periferní polyneuropatie
Autoři: MUDr. Radim Mazanec, Ph.D.

Opožděná puberta
Autoři: doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, Ph.D.

Kazuistiky z dětské endokrinologie
Autoři: Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se