Pilates a trénink ve vodě zlepšují dynamickou rovnováhu u pacientů s roztroušenou sklerózou

19. 8. 2013

Roztroušená skleróza (RS) je chronickým onemocněním centrálního nervového systému (CNS) vedoucím k pohybovému postižení. Vedle kauzální farmakologické léčby jsou důležité i aditivní, například fyzioterapeutické aktivity.

Roztroušená skleróza (RS) je chronickým onemocněním centrálního nervového systému (CNS) vedoucím k pohybovému postižení. Vedle kauzální farmakologické léčby jsou důležité i aditivní, například fyzioterapeutické aktivity. Poruchy rovnováhy jsou u pacientů trpících RS poměrně časté, což může vést k pohybové nejistotě, pádům či omezení fyzických aktivit.

V recentně publikované studii se autoři zaměřili na efekt cvičení pilates a tréninku ve vodě na dynamickou rovnováhu u pacientek s RS. Do studie bylo zařazeno 57 žen s RS, jejichž EDSS index (Expanded Disability Status Scale) byl mezi 0 a 4,5. Průměrné trvání RS u těchto pacientek bylo 8 ± 2 roky. Ženy byly náhodně rozděleny do tří skupin (n = 19) podle pohybových aktivit, které prováděly – skupina cvičící pravidelně pilates, dále skupina žen podstupujících trénink ve vodě a kontrolní skupina. Rozvrh cvičení u prvních dvou skupin žen byl stanoven na 12 týdnů a skládal se z hodinového cvičení pravidelně 3× týdně. Vyšetření dynamické rovnováhy pomocí testu Six Spot Step bylo provedeno před a na konci cvičení.

Dle autorů lze říci, že obě zkoumané pohybové aktivity – jak pilates, tak cvičení ve vodním prostředí – mohou signifikantně zlepšit dynamickou rovnováhu u pacientů s RS. Vzhledem k tomu, že role dynamické rovnováhy v celkové fyzické kondici a schopnosti vykonávat denní aktivity je nesmírně důležitá, má potom její zlepšení přímý efekt na kvalitu života. Obě tyto aktivity tedy lze doporučit jako vhodnou přídatnou léčebnou metodu u pacientů s RS.

(eza)

Zdroj: Marandi S. M., et al. A comparison of 12 weeks of pilates and aquatic training on the dynamic balance of women with mulitple sclerosis. Int J Prev Med 2013 Apr; 4 (Suppl 1): S110–7Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se