Fampridin zlepšuje nejen chůzi, ale pomáhá i s manuální dysfunkcí

22. 6. 2016

Osoby postižené roztroušenou sklerózou běžně trpí poruchami chůze a funkce horních končetin. Zatímco chůze je široce diskutovaným tématem a je známo, že má na kvalitu života těchto osob značný vliv, manuální dysfunkce zatím získává pozornost odborné veřejnosti jen okrajově.

S tím souvisí i článek, který byl počátkem tohoto roku publikován v Journal of the Neurological Sciences. Autoři se věnují terapeutickým možnostem fampridinu PR (4-aminopyridinu s prodlouženým uvolňováním), který je, jak známo, určen k léčbám poruch chůze u pacientů s roztroušenou sklerózou. Někteří lékaři si však všimli, že u léčených pacientů se významně zlepšuje i funkce horních končetin.

Použité metody

Tým izraelských výzkumníků se rozhodl tuto hypotézu ověřit, k čemuž zvolil 26člennou skupinu pacientů s poruchou chůze a manuální dysfunkcí. 1 a 3 měsíce po začátku léčby fampridinem PR pacienti absolvovali test Timed-25 Foot Walk (T25FW) k ověření stavu chůze. Manuální funkce byly testovány různými způsoby podle konceptu mezinárodní klasifikace funkčních schopností (ICF): síla úchopu a štípnutí, test devíti otvorů a kolíků (9 Hole Peg Test [9HPT]), funkční test artritické ruky, test aktivit každodenního života, dotazník ABILHAND a ComPET − počítačový nástroj hodnotící rukopis.

Výsledky

Fampridin PR zlepšil 1 měsíc po začátku léčby sílu úchopu dominantní ruky o 12 % a sílu štípnutí o 10 % (p < 0,05). Test devíti otvorů a kolíků (9HPT) se po 3 měsících léčby zlepšil o 11,3 % (p < 0,05) a skóre dle dotazníku ABILHAND se zvýšilo o 16 % po měsíci a o 31 % po 3 měsících léčby (p < 0,05). Výsledek hodnocení rukopisu se po 3 měsících léčby zlepšil o 21 % (p < 0,05). Výsledky testu chůze odpovídaly dříve publikovaným studiím.

Závěr

Závěry této pilotní studie naznačují, že fampridin PR zlepšuje manuální funkce u osob s roztroušenou sklerózou. Zde použité metody navíc ukazují, že jednotné hodnocení manuálních funkcí by bylo velmi užitečné, a to jak u roztroušené sklerózy, tak i u jiných neurologických onemocnění.

(pez)

Zdroj: Savin Z., Lejbkowicz I., Glass-Marmor L. et al. Effect of fampridine-PR (prolonged released 4-aminopyridine) on the manual functions of patients with multiple sclerosis. J Neurol Sci 2016 Jan 15; 360: 102−109; doi: 10.1016/j.jns.2015.11.035.Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se