Alemtuzumab – novinka v léčbě roztroušené sklerózy

28. 4. 2011

Alemtuzumab je humanizovaná monoklonální protilátka, která je v současnosti schválená pro léčbu chronické B-lymfocytární leukémie. V současné době však probíhá 3. fáze klinického hodnocení u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS).

Alemtuzumab je humanizovaná monoklonální protilátka, která je v současnosti schválená pro léčbu chronické B-lymfocytární leukémie. V současné době však probíhá 3. fáze klinického hodnocení u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS).

Alemtuzumab je protilátka proti antigenu CD52. Tento antigen je exprimován zejména T- a B-lymfocyty, méně monocyty, makrofágy a eozinofily, minimálně dalšími typy krevních buněk. Jeho fyziologická úloha je neznámá, předpokládá se, že se účastní migrace a kostimulace T-lymfocytů.

Aplikace alemtuzumabu vyvolává mohutnou dlouhodobou lymfopenii CD4 T-lymfocytů. Jeden 5denní cyklus vyvolá průměrně pětiletou depleci lymfocytů, pravděpodobně protilátkou vyvolanou cytotoxickou reakcí NK buněk.

Alemtuzumabem byli léčeni pacienti s různými formami RS. Skupina 39 pacientů s relabující-remitující formou RS s průměrnou délkou onemocnění 2,7 roku prodělala před léčbou za poslední rok průměrně 2,2 relapsu na člověka. Během léčby poklesl průměrný počet relapsů za rok na 0,14 na člověka a došlo i k mírnému zlepšení neurologického postižení.

Ve skupině s těžkou formou sekundárně progresivní RS nemoc trvala v průměru 11 let. Za poslední rok nemocní zaznamenali průměrně 0,7 relapsu na člověka, během léčby 0,02. Ačkoliv počet relapsů výrazně poklesl, v této skupině neurologické postižení dále progredovalo.

Navzdory značné lymfopenii bylo zaznamenáno pouze několik oportunních infekcí. Častěji se vyskytovaly běžné respirační infekce, v jednotlivých případech pásový opar, spirochetová gingivitida, neštovice, spalničky, afty a listeriová meningitida. Všichni pacienti se vyléčili bez následků. Nejdůležitějším nežádoucím účinkem se jeví rozvoj autoimunity po opětovném vzestupu počtu lymfocytů. Jejím nejčastějším cílem je štítná žláza. U 3 % léčených se také rozvinula imunitní trombocytopenická purpura.

Účinky této protilátky v počáteční zánětlivé fázi RS jsou velmi slibné, problémem je riziko rozvoje výše zmíněných nežádoucích účinků. Pokud se protilátka začne klinicky používat, bude třeba vypracovat systém záchytu a léčby nežádoucích účinků a léčebný režim nastavit tak, aby účinnost zůstala vysoká a nežádoucí účinky minimální.

(uli)

Zdroj: Button T., Coles A. J.: Alemtuzumab for the Treatment of Multiple Sclerosis. Future Neurology. 2010; 5 (2): 177–188; doi: 10.2217/fnl.09.81Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se