Ustekinumab v léčbě aktivní psoriatické artritidy

11. 4. 2016

V indikaci středně závažné a závažné psoriázy a psoriatické artritidy bylo v minulém roce schváleno nové biologické léčivo na bázi inhibitoru interleukinů 12 a 23 (IL-12/IL-23) – ustekinumab (Stelara).

Inzerce

Psoriatická artritida (PsA) je chronické zánětlivé onemocnění postihující pohybový aparát, časté jsou i mimokloubní projevy. Kožní postižení u PsA je velmi různorodé – od těžkých forem až po diskrétní léze. Aktivní a neléčená PsA vede k nezvratnému poškození kloubního aparátu spojenému s postupnou ztrátou soběstačnosti a zvýšením morbidity i mortality.

Terapie PsA vyžaduje multidisciplinární přístup s těsnou spoluprací revmatologa a dermatologa k zajištění remise kloubních i kožních projevů onemocnění. Zahrnuje tedy léčbu jak kloubních, tak kožních příznaků a je zaměřena na kontrolu zánětlivé aktivity, zmírnění příznaků a zabránění strukturálnímu poškození.

V úvodu terapie se využívají nesteroidní antirevmatika (NSA), při jejich selhání pak chorobu modifikující léky (DMARDs) – např. methotrexát (MTX). Další skupinu tvoří biologická léčiva. Cílená biologická terapie zahrnuje převážně monoklonální protilátky inhibující prozánětlivé vybrané cytokiny (TNF-α, interleukiny 12, 17, 22 a, 23).

O ustekinumabu

Ustekinumab je lidská monoklonální protilátka inhibující funkci interleukinů 12 a 23. Léčivo se podává subkutánně, úvodní dávka v týdnu 0 je následována dávkou v týdnu 4 a dále se pokračuje s aplikací každých 12 týdnů. Klinické studie PHOENIX 1 a 2 prokázaly efekt ustekinumabu na kožní i mimokožní manifestace psoriázy, včetně dobrého účinku na postižení muskuloskeletálního systému. Studie PSUMMIT 1 a 2 pak u pacientů s psoriatickou artritidou potvrdily účinné terapeutické vlastnosti ustekinumabu z hlediska navození rychlé terapeutické odpovědi při dobrém ověřeném bezpečnostním profilu a umožnily registraci v této indikaci. Bylo prokázáno, že ustekinumab zlepšuje známky a příznaky, fyzické funkce a se zdravím související kvalitu života a redukuje rychlost progrese periferního poškození kloubů u dospělých pacientů s aktivní PsA. Ustekinumab je indikován u aktivní PsA dospělých při nedostatečné odpovědi na DMARDs. Podávat jej lze jak v kombinaci s methotrexátem, tak i v monoterapii.

(ask)

Zdroj: Ciferská H., Štolfa J. Ustekinumab v léčbě psoriatické artritidy. Dermatologie pro praxi 2015; 9 (3): 99–103.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Dětská revmatologie Praktické lékařství pro dospělé Revmatologie
Nejnovější kurzy
Crohnova choroba a psoriáza
Autoři: MUDr. Přemysl Falt, Ph.D.

Bezpečnost biologické terapie
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Psoriáza: patofyziologické mechanizmy, léčba
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více