Febrilní křeče jako možná komplikace očkování?

9. 12. 2017

Autoři prezentovaného článku si položili otázku, jak často se febrilní křeče objevují v návaznosti na očkování. Retrospektivní studie ukázala na nízkou prevalenci této potenciální komplikace, nicméně autoři jsou si vědomi jistých limitů tohoto výzkumu.

Úvod

Vakcíny mohou mít různé nežádoucí účinky. Mohou být spojeny s teplotou, ale u některých dětí teoreticky i s febrilními křečemi. Studie australských autorů publikovaná loni ve World Journal of Clinical Pediatrics hodnotila prevalenci recentní vakcinace u dětí mladších 7 let, u nichž se rozvinuly febrilní křeče a byly vyšetřeny v terciárním zdravotnickém zařízení.

Výsledná zjištění

Jednalo se o retrospektivní studii provedenou na 1 pracovišti v Sydney. V období od ledna 2011 do července 2012 bylo zaznamenáno 78 případů febrilních křečí. Data byla získána ze zdravotní dokumentace. Z těchto 78 případů bylo v 5 lékařských zprávách skutečně zaznamenáno, zda dítě bylo či nebylo v předchozích 48 hodinách očkováno. Z těchto 5 pacientů bylo u jednoho potvrzeno podání Infanrixu, Prevenaru a rotavirové vakcíny. U většiny případů však byla v období rozvoje febrilních křečí popsána přítomnost infekce jako pravděpodobného vyvolávajícího faktoru.

Závěr a diskuse

Tato studie zjistila velmi nízkou prevalenci recentní vakcinace u malých dětí, u nichž se rozvinuly febrilní křeče (1,28 %). Nicméně je nutno konstatovat, že uvedená zjištění mohou být nepřesná z důvodů nedostatečně zaznamenané vakcinační anamnézy.

(eza)

Zdroj: Motala L., Eslick G. D. Prevalence of recent immunisation in children with febrile convulsions. World J Clin Pediatr 2016 Aug 8; 5 (3): 301–305, doi: 10.5409/wjcp.v5.i3.301.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se