Výhody užívání kombinovaných orálních kontraceptiv u žen v perimenopauze

27. 6. 2016

Kombinovaná orální antikoncepce je dnes v Evropě běžně používána. Její výhody nespočívají pouze v zabránění graviditě; brzy se může stát významnou i v léčbě žen v perimenopauze.

Inzerce

Specifika perimenopauzy

Ženy ve středním věku jsou definovány jako ty, které buď jsou v období perimenopauzy, nebo se jí blíží. Jsou starší 35 let a vstupují do konečné fáze reprodukčního věku, kterou charakterizují snížená plodnost, problémy s krvácením, změna metabolického profilu, nárůst rizika potíží spojených s postupujícím věkem, klimakterické symptomy a snižování kostní hustoty. To vše je nutné brát v úvahu, je-li vůlí pacientky užívat antikoncepci. My se nyní zaměřme pouze na orální kontraceptiva kombinovaná (KOK).

Mnoho žen v perimenopauze se domnívá, že jsou již neplodné, a neužívá proto antikoncepci. Navzdory nepravidelnému krvácení ale může dojít ke sporadické ovulaci. Vzniklé těhotenství bývá neplánované a nechtěné. Vysoké procento interrupcí podstupují ženy ve věku kolem 40 let.

Další pozitivní efekty vedle antikoncepčního

KOK přináší i další výhody. Mnohé souvisí s délkou užívání a jejich typem. Mezi nejvýznamnější patří redukce rizika ovariálního, endometriálního a kolorektálního karcinomu, dle řady studií o 30−50 %. Jde-li o rakovinu vaječníku, týká se protektivní účinek rovněž nosiček mutace genů BRCA1 a BRCA2 až po dobu 30 let od ukončení užívání. Dále KOK brání klimakterickým symptomům a ztrátě kostní hustoty. Upravují menstruační cyklus (zmírněním bolestí a pravidelností) a redukují počet pánevních zánětů a příznaky revmatoidní artritidy. Z farmakologického hlediska lze od KOK očekávat ochranu před kardiovaskulárními chorobami. Pokud bude toto tvrzení doloženo stále probíhajícími studiemi, stane se KOK lékem první volby před progestinovými pilulkami nejen pro své antikoncepční účinky.

Benefity převažují rizika

Podle farmakovigilanční komise Evropské lékové agentury (EMA) převažují benefity KOK jejich rizika. Předpokladem efektivní léčby je dobrá znalost rizikových faktorů spojených s nežádoucími účinky a jejich implementace do každodenní praxe. KOK přináší mnoho výhod, a to nejen z hlediska antikoncepce. I proto jsou velmi populární, např. v Německu byla preferována ve valné většině ženami ve věku mezi 18 a 40 lety.

(mtn)

Zdroj: Ruan X., Mueck A. O. Oral contraception for women of middle age. Maturitas 2015; 82 (3): 266−270, doi: 10.1016/j.maturitas.2015.06.030.Štítky
Gynekologie a porodnictví
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se