Porovnání příznaků premenstruační dysforické poruchy v jednotlivých cyklech léčby kombinovanou hormonální antikoncepcí

8. 4. 2016

Je prokázáno, že kombinovaná perorální hormonální antikoncepce, která obsahuje 20 μg ethinylestradiolu (EE) a 3 mg drospirenonu, podávaná v režimu 24/4 zmírňuje klinické příznaky spojené s premenstruační dysforickou poruchou (PMDD). Nicméně dřívější studie neukázaly, jak se mění konkrétní příznaky v jednotlivých cyklech léčby.

Na tento problém se zaměřila subanalýza dvojitě zaslepené multicentrické studie fáze III ze Spojených států amerických. 449 žen trpících PMDD bylo náhodně rozděleno do dvou skupin: u první byla zahájena terapie třemi cykly kombinované perorální antikoncepce (EE 20 μg / drospirenon 3 mg), druhá dostávala placebo.

10 z 21 položek z „Denního záznamu o závažnosti obtíží“ (Daily Record of Severity of Problems) bylo rozděleno do tří skupin příznaků: negativní emoce, nadměrná chuť k jídlu a příznaky spojené s retencí tekutin. Změny oproti výchozí hodnotě byly u obou skupin v každém ze sledovaných cyklů stanoveny pomocí analýzy kovariance.

Sledované příznaky hodnocené v „Denním záznamu o závažnosti obtíží" se oproti výchozím hodnotám významně zmírnily, a to jak u žen užívajících perorální antikoncepci, tak i v placebové skupině (p < 0,0001 pro obě skupiny). Nejvýznamnějšího zlepšení bylo dosaženo během prvního cyklu léčby. Porovnání účinnosti podávaných přípravků u obou skupin pacientek vychází ve prospěch hormonální antikoncepce vůči placebu, a to pro všechny tři skupiny příznaků ve všech třech cyklech (p ≤ 0,0001).

Přípravek obsahující 20 μg ethinylestradiolu a 3 mg drospirenonu podávaný v režimu 24/4 zlepšuje běžné příznaky premenstruační dysforické poruchy nejvíce v prvním ze tří sledovaných cyklů, a to ve významně větší míře než placebo.

(mak)

Zdroj: Marr J., Niknian M., Shulman L. P., Lynen R. Premenstrual dysphoric disorder symptom cluster improvement by cycle with the combined oral contraceptive ethinylestradiol 20 mcg plus drospirenone 3 mg administered in a 24/4 regimen. Contraception 2010 Dec; 84 (1): 81−86; doi: 10.1016/j.contraception.2010.10.010. Dostupné na: http://www.contraceptionjournal.org/article/S0010-7824(10)00603-7Štítky
Gynekologie a porodnictví
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se