Antikoncepční metody u dívek s chronickým revmatickým onemocněním

1. 4. 2017

Brazilští autoři se ve svém článku z července 2016 zabývají možnostmi antikoncepce u dospívajících dívek s revmatologickým onemocněním: juvenilním systémovým lupusem erythematodem (JSLE), antifosfolipidovým syndromem (APS), juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) a juvenilní dermatomyozitidou (JDM).

Indikace a kontraindikace jednotlivých antikoncepčních metod

  • Pro všechny pacientky trpící těmito onemocněními lze doporučit bariérové metody ochrany před početím, které jsou považovány za zcela bezpečné.
  • Kombinovaná hormonální antikoncepce je absolutně kontraindikovaná u pacientek s JSLE a APS, které mají pozitivní antifosfolipidové protilátky. Dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepci lze nabídnout všem mladým ženám s revmatickým onemocněním včetně JSLE.
  • Tablety se samotným gestagenem jsou bezpečné u většiny revmatických onemocnění, problémem však zůstává nízká adherence mladých dívek pro častou nepravidelnost cyklu.
  • Injekce depotního medroxyprogesteron-acetátu aplikovaná jednou za 3 měsíce je velmi účinnou a bezpečnou metodou, nicméně její dlouhodobé užívání je spojeno s poklesem kostní denzity.
  • Perorálně podávaný levonorgestrel jakožto záchrannou postkoitální antikoncepci je možné v případě nutnosti použít u všech mladých dívek s revmatickým onemocněním, a to i u těch, u nichž je jinak hormonální antikoncepce kontraindikovaná.

Závěr

Antikoncepce by u mladých žen s chronickým revmatickým onemocněním měla být na pořadu dne při každé návštěvě lékaře a její výběr by rozhodně měl být opatrný.

(boba)

Zdroj: Lourenço B., Kozu K. T., Leal G. N., et al. Contraception for adolescents with chronic rheumatic diseases. Rev Bras Reumatol 2016 Jul 16, pii: S0482-5004(16)30050-X, doi: 10.1016/j.rbr.2016.06.005 [Epub ahead of print].Štítky
Gynekologie a porodnictví
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Volba antikoncepce u specifických skupin žen
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Gynekologická sexuologie
Autoři: MUDr. Zlatko Pastor, Ph.D.

Hormonální antikoncepce pro každý věk
Autoři: MUDr. Petr Kovář

Přínosy versus rizika kombinované hormonální antikoncepce
Autoři: doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

Riziko venózního tromboembolizmu u žen s hormonální antikoncepcí z pohledu hematologa
Autoři: doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se