Antikoncepce u žen nad 40 let je potřebná a má svá jemná specifika

18. 3. 2015

I přes klesající fertilitu potřebují ženy starší 40 let před dosažením menopauzy účinnou antikoncepci. Tato populace vyžaduje odlišný přístup při výběru antikoncepční metody, a to z důvodu perimenopauzálních příznaků, které může antikoncepce ovlivňovat, či častějšímu výskytu stavů, které brání v používání některých antikoncepčních metod, a také menší pravděpodobnosti selhání metody dané nižší pravděpodobností otěhotnění a vyšší compliance. Žádná antikoncepční metoda však není kontraindikována jen z důvodu věku.

Američtí autoři provedli analýzu studií věnovaných antikoncepci u starších žen a do svého souhrnu publikovaného v roce 2013 zařadili i doporučení americké, kanadské a britské odborné společnosti.

Jak uvádějí, ženy ve věku 40–49 let vyhledávají častěji dlouhodobé metody antikoncepce, ale oblíbená jsou i perorální kontraceptiva (OC) a kondomy. Hormonální substituční léčba podávaná z důvodu perimenopauzálních příznaků dostatečnou antikoncepci nezajišťuje.

Rizika

Kardiovaskulární: Použití antikoncepčních metod obsahujících estrogen není věkově omezeno, protože výskyt žilních i arteriálních trombotických příhod je u těchto metod nižší než v těhotenství. Ve vyšším reprodukčním věku doporučuje WHO spíše nitroděložní tělíska (IUD), implantáty a sterilizaci z důvodu nižšího souvisejícího výskytu kardiovaskulárních příhod.

Maligní nádory: U OC ukazují studie nižší výskyt karcinomu endometria a ovarií. Nebyla zjištěna souvislost mezi užíváním OC a karcinomem prsu. S dlouhodobým užíváním OC ovšem souvisí zvýšené riziko cervikálního karcinomu, proto je nutný pokračující screening.

Osteoporóza: Pokles hladiny estrogenů daný stárnutím může souviset s poklesem kostní minerální denzity. Studie ovšem ukázaly, že užívání antikoncepčních metod obsahujících pouze gestageny nemění kostní denzitu nebo ji mírně zvyšuje. Kanadská doporučení neomezují používání čistě gestagenní antikoncepce u žen, které nemají jiné rizikové faktory osteoporózy. Doporučují ale edukaci týkající se úpravy jídelníčku a pohybové aktivity.

Mimoantikoncepční přínos

Měděná IUD snižují riziko karcinomu endometria, IUD s levonorgestrelem zmírňuje silné menstruační krvácení, depotní medroxyprogesteronacetát zmírňuje krvácení, vazomotorické příznaky a riziko karcinomu endometria a ovaria, OC obsahující estrogen zmírňuje krvácení, úbytek kostní hmoty, vazomotorické příznaky a riziko karcinomu ovaria, endometria a snad i kolorekta, sterilizace chrání před karcinomem ovaria a kondom před pohlavně přenosnými chorobami.

Ukončení antikoncepce

Nehormonální metody antikoncepce lze před 50. rokem věku ukončit po 2 letech amenorey, po 50. roce po 1 roce amenorey. Metody obsahující pouze gestageny lze používat až do věku 55 let nebo po 50. roce přejít na nehormonální metodu, která se ukončí po 1 roce amenorey. Stejně je tomu u metod obsahujících estrogeny, pokud nejsou přítomny kardiovaskulární rizikové faktory.

(zza)

Zdroj: Allen R. H., Cwiak C. A., Kaunitz A. M. Contraception in women over 40 years of age. CMAJ. 2013 Apr 16; 185 (7): 565–73. doi: 10.1503/cmaj.121280. Epub 2013 Mar 4.Štítky
Gynekologie a porodnictví
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se