Jednoduchý diagnostický index pro odlišení bakteriální a virové konjunktivitidy

11. 12. 2016

Nizozemští autoři upravili a zpřesnili diagnostický index pro odlišení bakteriální a virové konjunktivitidy v primární péči, který vychází pouze z anamnézy.

Až 80 % pacientů s infekční konjunktivitidou je v primární péči léčeno antibiotiky, i když pouze 30 % případů je bakteriální etiologie. Přesný diagnostický index, který vyžaduje pouze anamnestické údaje, by mohl být přínosem při rozhodování o léčbě.

V loňském roce byla proto provedena validace stávajícího diagnostického indexu v primární péči v Nizozemsku. Zařazeno bylo 210 dospělých pacientů s příznaky infekční konjunktivitidy. Praktický lékař vyplnil standardizovaný dotazník, provedl fyzikální vyšetření a odebral vzorek ze spojivky na kultivaci. Výsledky kultivace byly hodnoceny za podmínek zaslepených vůči zjištění praktického lékaře.

Vzhledem k nízké přesnosti výsledků získaných při použití dotazníku byl vytvořen nový index. Při jeho přípravě byly zkombinovány údaje od 176 pacientů z původního modelu a 210 pacientů z nového souboru.

Výsledek bakteriální kultivace byl pozitivní u 36,3 % pacientů. Prediktory bakteriální etiologie byly věk pacienta a počet zalepených očí při probuzení. Pomocí nového modelu byla u 48 % pacientů zjištěna nízká pravděpodobnost bakteriální etiologie (< 25 %) a u 2 % vysoká pravděpodobnost pozitivního výsledku kultivace (> 70 %).

Tento upravený jednoduchý diagnostický index, vycházející pouze z anamnestických údajů, lze použít k vyloučení bakteriální konjunktivitidy u pacientů do 50 let věku, kteří neuvádějí slepení očí při probuzení.

(zza)

Zdroj: Van Weert HC, Tellegen E, Ter Riet G. A new diagnostic index for bacterial conjunctivitis in primary care. A re-derivation study. Eur J Gen Pract 2014 Sep; 20 (3): 202–208.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Oftalmologie Praktické lékařství pro dospělé
Partneři sekce
Theiss_logo

Nejnovější kurzy
Oční obtíže v ordinaci praktického lékaře
Autoři: Prim. MUDr. Milan Odehnal, MBA.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se