Účinek intravenózně a perorálně podávaného hořčíku v léčbě a profylaxi migrény

30. 8. 2016

Metaanalýza randomizovaných kontrolovaných klinických studií hodnotila účinek intravenózně (i. v.) podávaného Mg v léčbě akutní migrény a přínos perorální suplementace Mg pro profylaxi migrény.

Migréna je časté onemocnění postihující přes 11 % populace, častěji ženy. Záchvaty migrény bývají mimo jiné spojovány s deficitem hořčíku (Mg). Byla navržena řada mechanismů, jakými se Mg může podílet na rozvoji ataky migrény: spuštění korové šířící se deprese, snížení uvolňování substance P, stimulace spasmu cerebrálních arterií nebo porucha rovnováhy mezi produkcí energie v mitochondriích a její potřebou. Jednotlivé provedené studie zabývající se přínosem Mg v léčbě a profylaxi migrény nepřinesly jednoznačné závěry. Byla proto provedena metaanalýza randomizovaných kontrolovaných klinických studií, jejíž výsledky byly publikovány v roce 2016.

Rozsah a výsledky analýzy

Data byla získána z elektronických lékařských databází, ve kterých byly vyhledány studie publikované v období od založení databází do února 2015. Do metaanalýzy bylo zahrnuto celkem 21 studií: 11 prací (s celkem 948 účastníky) se zabývalo vlivem i. v. podaného Mg na léčbu akutního záchvatu migrény a 10 studií (s celkem 789 účastníky) zkoumalo přínos perorálně podávaného Mg pro profylaxi migrény.

Bylo zjištěno, že podání infuze Mg při akutním záchvatu migrény vedlo během 15−45 minut k významné úlevě od bolesti (odds ratio [OR] 0,23), příznivý účinek byl pozorován i 120 minut a 24 hodin po aplikaci infuze (OR 0,20 a 0,25). Perorální suplementace Mg významně snižovala frekvenci záchvatů migrény (OR 0,20) i jejich intenzitu (OR 0,27).

Závěr

Výsledky metaanalýzy randomizovaných kontrolovaných studií potvrdily terapeutický přínos Mg u pacientů s migrénou. Autoři studie doporučují zařadit podávání hořčíku do běžné praxe jako součást profylaxe i léčby migrény.

(blu)

Zdroj: Chiu H. Y. Effects of intravenous and oral magnesium on reducing migraine: a meta-analysis of randomized controlled trials. Pain Physician 2016 Jan; 19 (1): E97−E112.Štítky
Gynekologie a porodnictví Interní lékařství Neurologie Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se