Účinek intravenózně a perorálně podávaného hořčíku v léčbě a profylaxi migrény

30. 8. 2016

Metaanalýza randomizovaných kontrolovaných klinických studií hodnotila účinek intravenózně (i. v.) podávaného Mg v léčbě akutní migrény a přínos perorální suplementace Mg pro profylaxi migrény.

Migréna je časté onemocnění postihující přes 11 % populace, častěji ženy. Záchvaty migrény bývají mimo jiné spojovány s deficitem hořčíku (Mg). Byla navržena řada mechanismů, jakými se Mg může podílet na rozvoji ataky migrény: spuštění korové šířící se deprese, snížení uvolňování substance P, stimulace spasmu cerebrálních arterií nebo porucha rovnováhy mezi produkcí energie v mitochondriích a její potřebou. Jednotlivé provedené studie zabývající se přínosem Mg v léčbě a profylaxi migrény nepřinesly jednoznačné závěry. Byla proto provedena metaanalýza randomizovaných kontrolovaných klinických studií, jejíž výsledky byly publikovány v roce 2016.

Rozsah a výsledky analýzy

Data byla získána z elektronických lékařských databází, ve kterých byly vyhledány studie publikované v období od založení databází do února 2015. Do metaanalýzy bylo zahrnuto celkem 21 studií: 11 prací (s celkem 948 účastníky) se zabývalo vlivem i. v. podaného Mg na léčbu akutního záchvatu migrény a 10 studií (s celkem 789 účastníky) zkoumalo přínos perorálně podávaného Mg pro profylaxi migrény.

Bylo zjištěno, že podání infuze Mg při akutním záchvatu migrény vedlo během 15−45 minut k významné úlevě od bolesti (odds ratio [OR] 0,23), příznivý účinek byl pozorován i 120 minut a 24 hodin po aplikaci infuze (OR 0,20 a 0,25). Perorální suplementace Mg významně snižovala frekvenci záchvatů migrény (OR 0,20) i jejich intenzitu (OR 0,27).

Závěr

Výsledky metaanalýzy randomizovaných kontrolovaných studií potvrdily terapeutický přínos Mg u pacientů s migrénou. Autoři studie doporučují zařadit podávání hořčíku do běžné praxe jako součást profylaxe i léčby migrény.

(blu)

Zdroj: Chiu H. Y. Effects of intravenous and oral magnesium on reducing migraine: a meta-analysis of randomized controlled trials. Pain Physician 2016 Jan; 19 (1): E97−E112.Štítky
Gynekologie a porodnictví Interní lékařství Neurologie Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se