Suplementace hořčíkem zlepšuje klinické parametry u ischemické choroby srdeční

26. 8. 2013

Perorální suplementace hořčíkem (Mg) vedla u pacientů s ischemickou chorobou srdeční (ICHS) po 6 měsících k významnému zlepšení tolerance zátěže, zmírnění bolesti na hrudi při vrcholové zátěži a zvýšení kvality života.

Perorální suplementace hořčíkem (Mg) vedla u pacientů s ischemickou chorobou srdeční (ICHS) po 6 měsících k významnému zlepšení tolerance zátěže, zmírnění bolesti na hrudi při vrcholové zátěži a zvýšení kvality života. Prokázala to mezinárodní multicentrická prospektivní randomizovaná dvojitě zaslepená studie u 187 pacientů.

Již předchozí studie ukázaly zlepšení funkce endotelu při suplementaci Mg u pacientů s ICHS. Tato studie jako první prokázala klinický přínos podávání tohoto prvku bez ohledu na jeho deficit u pacientů, kteří již dostávali téměř optimální farmakoterapii ICHS (96 % kyselina acetylsalicylová, 66 % hypolipidemika, 48 % ß-blokátory a 55 % ACEI).

Do studie byli zahrnuti pacienti průměrného věku 63 let (42–83) s ICHS po infarktu myokardu, implantaci koronárního by-passu, koronární angiografii nebo angioplastice. Pacienti užívali buď Mg 15 mmol 2× denně (Magnosolv-Granulat, 365 mg Mg ve formě magneziumsulfátu) nebo placebo. Hodnocena byla doba zátěže do výskytu příznaků (Brucův protokol), výskyt bolesti na hrudi při ischemii vyvolané vrcholovou zátěží a kvalita života pomocí obecného dotazníku EORTC QLQ-C30 a specifického dotazníku pro ICHS (Seattle Angina Questionnaire). U dílčí skupiny 106 pacientů bylo měřeno množství intracelulárního Mg v sublinguálních buňkách.

Výsledky ukázaly významné zvýšení hladiny intracelulárního Mg po suplementaci v porovnání s placebem (35,5 vs. 32,6 mEq/l, p = 0,0151). Podávání Mg také významně prodloužilo dobu zátěže do vzniku příznaků (8,7 vs. 7,8 minut, p = 0,0075) a snížilo výskyt bolesti na hrudi (8 % vs. 21 %, p = 0,0237). Ve skupině s Mg došlo významnému zlepšení parametrů kvality života (bolest a procento pacientů, kteří uváděli zlepšení kvality života).

Zvýšení tolerance zátěže a zlepšení kvality života jsou argumenty pro finančně nenáročnou a bezpečnou suplementaci hořčíkem jako adjuvantní terapii u pacientů s ICHS.

(zza)

Zdroj: Schechter M., et al. Effects of Oral Magnesium Therapy on Exercise Tolerance, Exercise-Induced Chest Pain and Quality of Life in Patients with Coronary Artery Disease. Am J Card 2003. 91; March 1: 517–521.Štítky
Gynekologie a porodnictví Interní lékařství Neurologie Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se