Magnezium z pohledu ambulantního gynekologa

16. 4. 2016

Hořčík neboli magnezium je nezbytný prvek pro mnoho procesů v organismu, je to čtvrtý nejdůležitější kation v lidském těle. Je kofaktorem více než 300 enzymů, které regulují biochemické procesy, včetně proteosyntézy, hladiny glykémie, svalové a nervové funkce a regulace krevního tlaku.

Hořčík neboli magnezium je nezbytný prvek pro mnoho procesů v organismu, je to čtvrtý nejdůležitější kation v lidském těle. Je kofaktorem více než 300 enzymů, které regulují biochemické procesy, včetně proteosyntézy, hladiny glykémie, svalové a nervové funkce a regulace krevního tlaku. Udržování rovnováhy hořčíku je předpokladem pro udržení správných funkcí organismu.

Dospělé tělo obsahuje cca 25 mg magnezia. Cca 60 % Mg2+ je ve skeletu, 40 % Mg2+ ve svalovině a měkkých tkáních, necelé 1 % Mg2+ je v extracelulární tekutině. Mezi extracelulárním a intracelulárním prostředím panuje dynamická rovnováha. Nejvyšší množství magnezia je v mitochondriích.

Magnezium se přirozeně vyskytuje v potravě. Bohatý na hořčík je špenát, zelená zelenina (obsahuje chlorofyl), hrách, fazole, ořechy, semínka, neopracované zrní (obsahují klíček a otruby, bohaté na Mg2+).

Doporučená denní dávka magnezia pro těhotnou ženu je cca 400 mg. Hořčík se vstřebává v celé délce tenkého střeva, tělo přijme cca 30 %, zbytek se vyloučí stolicí. Homeostáza je regulována exkrecí/ reabsorbcí v ledvinách. Při nadbytku se magnezium vylučuje močí, při nedostatku se opětovně vstřebává. Pro podrobnější informace odkazuji na učebnice biochemie.

Při perorálním podání se přednostně ukládá v kostech, naplňují se pooly. Hladina v séru není přesným indikátorem množství magnezia v těle, je velmi orientační. Důvodem je fakt, že jeho největší koncentrace se nachází intracelulárně. Biopsie svaloviny není vhodná pro běžné stanovení hladiny magnezia v organismu.

Pokud podáváme magnezium perorálně v doporučených dávkách, nehrozí hypermagnezémie. Důležitá je správná funkce ledvin. Pokud jsou ledviny poškozené nebo selhávají, nemohou nadbytečný hořčík vyloučit. Vysoké dávky způsobí křeče, průjem, ztrátu patelárního reflexu a letargie.

Těhotenství je stav fyziologicky spojený s nedostatkem magnezia. Hodnota v séru klesá, magnezium je spotřebováno na růst plodu, ke stavbě orgánů, tvorbě kostí a CNS. Současně se zvyšuje vylučování hořčíku ledvinami. Hypomagnezémie v graviditě může mít za důsledek zvýšené riziko potratu nebo předčasný porod, placentární insuficienci a hypotrofizaci plodu či rozvoj gestózy.

Suplementaci magneziem je vhodné doplnit i při dysmenoree. Často souvisí s patologickou kontraktilitou děložní svaloviny. Dalšími možnými symptomy hypomagnezémie jsou poruchy menstruačního cyklu, hypomenorea a pozdní nástup menstruačního cyklu.

Závěrem lze říci, že preventivní podávání magnezia má tu přednost, že v doporučených dávkách, zejména při perorálním podání, nemůže prakticky vyvolat žádné škodlivé vedlejší účinky. Jednotlivé perorální preparáty se od sebe neliší jen formou (granulát, šumivé tablety, tablety), ale i množstvím skutečně využitelného magnezia. Řada literárních údajů upřednostňuje magnezium-citrát. Je biologicky dostupnější a umožňuje lepší využití hořčíku při jeho nedostatku (magnezium se významně podílí na průběhu Krebsova neboli citrátového cyklu).

MUDr. Zuzana Vejběrová
Gynekologicko-porodnické odd., ON Příbram a.s.Štítky
Gynekologie a porodnictví Interní lékařství Neurologie Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se