Riziko nově zjištěné infekce HPV i cervikální dysplazie u žen s touto infekcí přetrvává do vyššího věku

21. 2. 2015

I když incidence infekce lidským papilomavirem (HPV) s věkem rychle klesá, riziko cervikální intraepiteliální neoplazie stupně ≥ 3 (CIN3+) se s narůstajícím věkem snižuje jen mírně. Ukázala to americká studie zahrnující téměř milion žen ve věku 30–64 let.

Inzerce

Autoři hodnotili věkově specifické riziko CIN3+ u žen se stávající (při zařazení do studie) a nově identifikovanou infekcí HPV. Zařazeno bylo 972 029 žen, které podstoupily screeningový Pap test (Papanikoaluovo vyšetření – cytologický stěr z děložního čípku) s testováním HPV.

V době zařazení do studie byla zjištěna HPV pozitivita u 6,0 % (57 899) žen. Z žen, které měly negativní výsledek HPV při vstupním vyšetření a podstoupily další screeningové vyšetření, byla nově zachycena infekce HPV ve 3,3 % (16 724 žen). Podíl zachycených případů HPV při prvním i při druhém screeningu klesal s věkem (p < 0,001). Pětileté riziko CIN3+ bylo vyšší u žen s infekcí HPV zachycenou při vstupu do studie (8,5 %) v porovnání s 3,9 % u žen s infekcí HPV zachycenou při druhém screeningu (p < 0,0001). Riziko CIN3+ klesalo s věkem, a to u žen s pozitivitou HPV při vstupu od studie z 9,4 % ve věkové skupině 30–34 let na 9,4 % ve věkové skupině 60–64 let (p = 0,017) i u žen s nově zachycenou infekcí HPV při druhém screeninu z 5,1 % na 3,5 % ve stejných věkových skupinách (p = 0,014).

Z výsledků této studie je zřejmé, že i u žen nad 30 let přetrvává riziko nově získané infekce HPV. Riziko CIN3+ u žen infikovaných HPV s věkem klesá jen mírně, což zdůrazňuje potřebu pokračujícího screeningu až do 65 let.

(zza)

Zdroj: Gage J. C., Katki H. A., Schiffman M., et al. Age-stratified 5-year risks of cervical precancer among women with enrollment and newly detected HPVinfection. Int J Cancer. 2014 Aug 18. doi: 10.1002/ijc.29143. [Epub ahead of print]

 

Štítky
Gynekologie a porodnictví
Nejnovější kurzy
Hormonální léčba akné
Autoři: MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Antikoncepce a její další výhody pro uživatelky
Autoři: doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se