Efekt dorzolamidu a timololu bez konzervačních přísad u pacientů s glaukomem nebo oční hypertenzí

4. 2. 2016

Kanadská studie publikovaná v časopisu Clinical Ophthalmology hodnotila snášenlivost a účinek očních kapek s obsahem dorzolamidu a timololu bez konzervačních přísad na nitrooční tlak a na symptomy glaukomu a oční hypertenze, které se netýkají kvality zraku.

Inzerce

Kanadská studie publikovaná v časopisu Clinical Ophthalmology hodnotila snášenlivost a účinek očních kapek s obsahem dorzolamidu a timololu bez konzervačních přísad na nitrooční tlak a na symptomy glaukomu a oční hypertenze, které se netýkají kvality zraku.

Prospektivní otevřená multicentrická studie trvala 8 týdnů a účastnili se jí nově diagnostikovaní a dosud neléčení pacienti s glaukomem s otevřeným úhlem nebo s oční hypertenzí. Všichni pacienti byli léčeni přípravkem obsahujícím dorzolamid/timolol bez konzervačních látek. Primárním cílem studie byla změna v bodování na glaukomové symptomové škále (GSS-SYMP-6) jiných než zrakových symptomů od počátku studie do 8. týdne. Sekundárním cílem studie byly absolutní a procentuální změny nitroočního tlaku od začátku do 4. a 8. týdne.

Do studie bylo zařazeno 178 pacientů, z nichž 90 (50,6 %) tvořily ženy. Průměrný věk účastníků činil 65,6 roku (směrodatná odchylka [SD] 12,1 roku). U 92 pacientů byl diagnostikován glaukom s otevřeným úhlem, 62 mělo nitrooční hypertenzi a u 23 byly stanoveny obě diagnózy (u jednoho pacienta diagnóza chyběla). Průměrné skóre na glaukomové symptomové škále se zvýšilo po 8 týdnech ze 73,6 (SD 21,8) na 76,1 (SD 20,7; p = 0,097). Průměrná hodnota nitroočního tlaku se za 4 týdny snížila o 11,7 mmHg (SD 5,1; p < 0,001) a za 8 týdnů o 11,5 mmHg (SD 5,3; p < 0,001), což představovalo pokles o 38,5 % a 38,0 % (obojí p < 0,001).

Bylo zjištěno, že dorzolamid a timolol bez konzervačních přísad nezvyšují oční dyskomfort a zároveň u pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem nebo s oční hypertenzí významně snižují nitrooční tlak.

(lis)

Zdroj: Hutnik C., Neima D., Ibrahim F. et al. Tolerability and effectiveness of preservative-free dorzolamide-timolol (preservative-free COSOPT) in patients with open-angle glaucoma or ocular hypertension. Clin Ophthalmol 2010 Jul 21; 4: 581−590.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se