Věk, pohlaví a BMI ovlivňují hodnoty zánětlivých parametrů u revmatoidní artritidy

17. 6. 2015

Vyšší věk a ženské pohlaví jsou faktory nezávisle zvyšující sedimentaci erytrocytů (FW) a C-reaktivní protein (CRP) u pacientů v časné fázi revmatoidní artritidy (RA). V pozdějších fázích onemocnění tyto reaktanty časné fáze stoupají také se zvyšujícím se body mass indexem (BMI). To je třeba brát v úvahu při posuzování zánětlivých parametrů jako markerů aktivity RA.

Sedimentace erytrocytů a CRP jsou parametry často používané k posouzení aktivity zánětu u RA. Je známo, že tyto parametry ovlivňuje věk, pohlaví a BMI. Vzhledem k tomu, že současná doporučení zdůrazňují časnou a agresivní léčbu RA s rychlým dosažením remise, potřebujeme znát konkrétní vliv uvedených faktorů na zánětlivé parametry u těchto pacientů.

Nedávno publikovaná holandská studie analyzovala vstupní údaje 589 pacientů s RA z registru DREAM. Multivariantní analýza hodnot zaznamenaných na začátku sledování ukázala souvislost FW a CRP s věkem a pohlavím. Oba zánětlivé parametry stoupaly s věkem, nezávisle na počtu citlivých a oteklých kloubů, celkovém zdravotním stavu a pohlaví. Na každých 10 let věku se FW zvýšila o 19 % a hladina CRP o 9 %. U žen byla zjištěna o 20 % vyšší hodnota FW, zatímco u mužů byla vyšší hladina CRP, a to o 20 %. Po 1 roce byla zjištěna významná souvislost BMI s oběma zánětlivými parametry, které vykázaly vyšší hodnoty se stoupající tělesnou hmotností.

Při posuzování aktivity zánětu u pacientů s RA je tedy třeba zohlednit vliv věku, pohlaví a v průběhu choroby i BMI na sedimentaci erytrocytů a C-reaktivní protein.

(zza)

Zdroj: Siemons L., Ten Klooster P. M., Vonkeman H. E., et al. How age and sex affect the erythrocyte sedimentation rate and C-reactive protein in early rheumatoid arthritis. BMC Musculoskelet Disord. 2014 Nov 6; 15 (1): 368. doi: 10.1186/1471-2474-15-368.

 

 Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se