Hraniční hodnota pro vysokou aktivitu revmatoidní artritidy dle DAS28-CRP je nižší než dle DAS28-ESR

16. 5. 2017

Sdružené výsledky dvou klinických studií publikované v dubnu 2017 ukázaly, že hraniční hodnoty pro vysokou aktivitu revmatoidní artritidy (RA) stanovené dle skóre aktivity choroby u 28 kloubů vypočteného podle hladiny C-reaktivního proteinu (DAS28-CRP) a dle DAS28 vypočteného podle sedimentace erytrocytů (DAS28-ESR) nejsou zaměnitelné. Byla stanovena nová hraniční hodnota HDA při použití DAS28-CRP, a to > 4,6, což odpovídá hraniční hodnotě při použití DAS28-ESR > 5,1.

Sdružené výsledky dvou klinických studií publikované v dubnu 2017 ukázaly, že hraniční hodnoty pro vysokou aktivitu revmatoidní artritidy (RA) stanovené dle skóre aktivity choroby u 28 kloubů vypočteného podle hladiny C-reaktivního proteinu (DAS28-CRP) a dle DAS28 vypočteného podle sedimentace erytrocytů (DAS28-ESR) nejsou zaměnitelné. Byla stanovena nová hraniční hodnota HDA při použití DAS28-CRP, a to > 4,6, což odpovídá hraniční hodnotě při použití DAS28-ESR > 5,1.

Úvod

Klinické studie ukazují, že u RA je DAS28-CRP nižší než DAS28-ESR. To znamená, že použití hraniční hodnoty DAS28-ESR pro určení vysoké aktivity onemocnění u DAS28-CRP vede k podhodnocení počtu pacientů s vysokou aktivitou RA. V důsledku tak pacientům, pro které je vhodná moderní léčba, může být při použití DAS28-CRP tato terapie odepřena. Přesto je v klinických studiích, které hodnotí moderní léčbu RA, i plátci zdravotní péče či zdravotnickými organizacemi u obou skóre promiskuitně používána stejná hraniční hodnota. Rozdíl mezi oběma skóre nečiní ani oficiální doporučení Americké revmatologické společnosti (ACR), Evropské ligy proti revmatismu (EULAR) či Asijsko-pacifické ligy revmatologických společnosti (APLAR).

Design studie

K posouzení tohoto problému byly použity sdružené údaje ze dvou klinických studií, které hodnotily etanercept (ETN) v kombinaci s methotrexátem (MTX) v porovnání s monoterapií methotrexátem u časné RA. U pacientů bylo porovnáno DAS28-CRP a DAS28-ESR.

Výsledky

Při vstupu do studie mělo dle očekávání méně pacientů vysokou aktivitu nemoci při použití DAS28-CRP než při použití DAS28-ESR. Shoda výsledků (určení pacientů s vysokou aktivitou RA) při použití hraniční hodnoty > 5,1 u obou skóre byla jen střední. Ve skupině s ETN + MTX (n = 571) bylo průměrné DAS28-CRP 5,7 a DAS28-ESR 6,2 a ve skupině s MTX bylo průměrné DAS28-CRP 6,0 a DAS28-ESR 6,5.

Závěr

Autoři došli k závěru, že hraniční hodnota DAS28-ESR pro stanovení vysoké aktivity onemocnění > 5,1 odpovídá hraniční hodnotě DAS28-CRP > 4,6.

(zza)

Zdroj: Fleisechmann R. M., van der Heijde D., Gardiner P. V. DAS28-CRP and DAS28-ESR cut-offs for high disease activity in rheumatoid arthritis are not interchangeable. RMD Open 2017 Jan 30; 3 (1): e000382.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se