Bezpečnost a efektivita etanerceptu v terapii psoriázy a psoriatické artritidy

30. 3. 2016

V léčbě psoriázy se využívají inhibitory tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNF-α), mezi něž se řadí i etanercept. V následujícím článku budou představeny výsledky studií, jejichž cílem bylo zhodnotit dlouhodobou bezpečnost a účinky etanerceptu v terapii psoriázy a psoriatické artritidy.

Psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění postihující kůži a klouby. Zhruba 20 % pacientů vykazuje střední stupeň postižení a u 30 % pacientů se rozvíjí postižení kloubů. V léčbě se uplatňuje lokální terapie, fototerapie, orální systémová a biologická terapie. Mezi používaná léčiva patří NSAID, inhibitory TNF-α nebo inhibitory IL-12. Léčba se volí dle závažnosti stavu. 

Etanercept − efektivita a bezpečnost

Etanercept patří do skupiny inhibitorů TNF-α. Cílem řady klinických studií bylo prokázat jeho účinnost v monoterapii či kombinované léčbě. Jedna ze studií hodnotila výsledky 652 pacientů léčených etanerceptem, kteří byli rozděleni do 4 skupin podle dávky léčiva. První tři skupiny byly léčeny dávkami 50 mg 2× týdně, 25 mg 2x týdně, 25 mg 1× týdně, čtvrtá skupina dostávala placebo. Po 12 týdnech léčby došlo k redukci psoriaticky postižených oblastí až o 75 % u 49 % pacientů v první skupině, u 34 % pacientů ve druhé a u 14 % pacientů ve třetí skupině. Po 24 týdnech bylo tohoto efektu dosaženo u 59 % pacientů ve skupině 1, u 44 % ve skupině 2 a u 25 % ve skupině 3. 

Dalším cílem klinických studií bylo porovnat účinnost etanerceptu v monoterapii a kombinované terapii s metotrexátem či cyklosporinem. V obou případech byl prokázán pozitivní efekt, nicméně lepšího výsledku bylo dosaženo vždy při užití kombinace léčiv. Zároveň bylo prokázáno, že použití etanerceptu je bezpečné a lék je pacienty dobře tolerován. 

Shrnutí a závěr

Klinické studie prokázaly efektivitu a bezpečnost etanerceptu v monoterapii i kombinaci s dalšími léčivy, jako jsou metotrexát a cyklosporin. Nežádoucí účinky se vyskytly pouze u malého procenta pacientů. Jednalo se o lokální reakce v místě vpichu, velmi vzácně o rozvoj infekce. Výskyt komplikací byl ovšem natolik nízký, že benefity jasně převážily nad rizikem. 

(idav)

Zdroj: Kivelevitch D., Mansouri B., Menter A. Long term efficacy and safety of etanercept in the treatment of psoriasis and psoriatic arthritis. Biologics 2014; 8: 169−182; doi: 10.2147/BTT.S41481.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se