Anafylaxe po želatinových čípcích

8. 5. 2010

Želatina může vyvolávat alergické reakce, včetně těch nejzávažnějších. Jejich riziko je větší u pacientů s potravinovými alergiemi. K senzibilizaci může dojít i po podání některých očkovacích látek a také mnoho léků obsahuje želatinu.

Želatina může vyvolávat alergické reakce, včetně těch nejzávažnějších. Jejich riziko je větší u pacientů s potravinovými alergiemi. K senzibilizaci může dojít i po podání některých očkovacích látek a také mnoho léků obsahuje želatinu. Do běžných potravin je želatina často přidávána ke zlepšení konzistence. Jsou to například jogurty, ale může být používána i k čiření vín.

Z vakcín, které jsou nebo byly používány v naší republice, obsahuje želatinu Trivivac, Movivac, Mopavac, Pavivac a Rabipur. Většinou již dnes tyto očkovací látky používány nejsou, v minulosti však byly podávány rutinně, a tak mohlo u vnímavých jedinců dojít k senzibilizaci.

V Japonsku bylo popsáno několik celkových reakcí u dětí, které pro uklidnění dostaly chloralhydrátový čípek, obsahující želatinu. U většiny postižených se nejprve objevila kopřivka, otoky, potom i dušnost, hvízdavý dech a u některých i pokles tlaku. U všech byly při následném vyšetření v krvi prokázány alergické protilátky proti želatině.

Protilátky proti chloralhydrátu neměl žádný z pacientů. U nás čípky obsahující želatinu nejsou na trhu žádné, k reakcím by však mohlo dojít po podání některých léků.

Pacienti, kteří prodělají závažnou alergickou reakci, jejíž příčina není zcela objasněna, by měli být vyšetřeni na možnou alergii na želatinu, která může být skrytou součástí mnoha potravin nebo léků.

(van)

Zdroj: Sakaguchi M., Inouye S.; J Allergy Clin Immunol. 2001 Dec; 108 (6): 1033–4.Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se