Compliance a perzistence pacientů ve vztahu k farmakoterapii

3. 5. 2016

Pojmy compliance a perzistence charakterizují chování pacienta vzhledem k předepsané léčbě. Míra compliance (adherence) a perzistence ovlivňuje výsledek léčby a správná definice těchto pojmů a jejich stanovení jsou nezbytné pro hodnocení a porovnávání výsledků především farmakoepidemiologických studií.

Inzerce

Vytvořením definice těchto pojmů se zabývala Mezinárodní společnost ISPOR (International Society for Pharmacoeconomics and Outcomes Research). Pro compliance se jako synonymum užívá také pojem adherence. Compliance (adherence) k léčbě je definovaná jako rozsah, ve kterém se pacientovo chování shoduje s radami lékaře ve vztahu ke každodenní léčbě. Jde tedy o míru dodržování lékařem doporučených postupů, a to především těch, které se týkají farmakoterapie, tedy frekvence užívání látek (dávkovacího intervalu) a předepsané dávky látek. Perzistence s léčbou je pojem, který se vztahuje ke kontinuitě pokračování léčby po doporučenou dobu. Lze ji tedy definovat jako dobu od začátku do ukončení léčby.

Odchýlení se od předepsaného léčebného režimu vede ke snížení přínosu léčby pro pacienta, ke zvýšení rizik nebo ke kombinaci obojího. Nedostatečná compliance a perzistence pacienta jsou letité problémy a mohou být u řady onemocnění příčinou selhání léčby, jež následně vede k nárůstu morbidity i mortality a ke zvýšení nákladů na léčbu.

Závěr

Compliance (adherence) a perzistence jsou koncepčně odlišné pojmy a neexistuje souhrnný nadřazený termín zastřešující oba jejich významy. Jejich stanovení slouží ke komplexnímu vyhodnocení chování pacienta vzhledem k léčbě. Správná definice compliance a perzistence je důležitá pro posuzování výsledků léčby i pro vývoj účinných opatření, jež by míru compliance a perzistence zvýšila.

(blu)

Zdroj: Cramer J. A., Roy A., Burrell A. et al. Medication compliance and persistence: terminology and definitions. Value Health 2008 Jan−Feb; 11 (1): 44−47; doi: 10.1111/j.1524-4733.2007.00213.x.Štítky
Interní lékařství Kardiologie Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se