Solitární metastáza karcinomu prostaty do rekta mylně diagnostikovaná jako kolorektální karcinom: kazuistika

6. 9. 2015

Adenokarcinom prostaty je nejčastější malignitou urogenitálního traktu u mužů a objevuje se nejčastěji po 60. roce věku. Metastázy obvykle postihují kosti, plíce a játra. Solitární metastáza adenokarcinomu prostaty v rektu je relativně vzácná. Tuto situaci popisuje následující kazuistika.

73letý muž byl přijat na oddělení kolorektální chirurgie v čínském městě Kuang-tung z důvodu obtížné defekace a přítomnosti krve ve stolici trvávající už 6 měsíců. V roce 2009 podstoupil transuretrální resekci prostaty z důvodu zvětšení žlázy s následným zjištěním karcinomu prostaty při postoperačním histopatologickém vyšetření. Pacient poté podstoupil bilaterální orchiektomii a 20 měsíců po operaci užíval Casodex (50 mg 1× denně).

Digitální vyšetření rekta a následně i endoskopické vyšetření ukázaly tvrdší květákovitý tumor ve vzdálenosti 2,5 cm od anu v oblasti 6. hodiny na ciferníku zabírající polovinu obvodu rekta, který adheroval k prostatě. Biopsie z rekta potvrdila špatně diferencovaný adenokarcinom. Při vyšetření magnetickou rezonancí byla zjištěna masa mezi prostatou a fundem močového měchýře, která byla z důvodu dobrého zapouzdření prostaty považována za benigní. Nebylo zjištěno postižení lymfatických uzlin ani žádný nález na CT hrudníku břicha a pánve. Laboratorní vyšetření ukázalo zvýšení PSA (9,387 ng/ml).

Nález v rektu byl z důvodu postižení prostaty a klinických projevů posouzen jako metastáza adenokarcinomu prostaty. Pacientovi byla doporučena neoadjuvantní chemoradioterapie, o níž se předpokládá, že povede k podstatnému zmenšení nádoru a umožní dosáhnout lepších chirurgických výsledků.

(zza)

Zdroj: Liu Z. H., Li C., Kang L., et al. Prostate cancer incorrectly diagnosed as a rectal tumor: A case report. Oncol Lett. 2015 Jun; 9 (6): 2647–2650. Epub 2015 Apr 3.Štítky
Onkologie Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se