Depresivní příznaky u mužů s karcinomem prostaty lze terapeuticky zmírnit

7. 5. 2015

Pacienti s karcinomem prostaty jsou vystaveni zvýšenému riziku deprese. Intervence, které zmírní depresivní příznaky u těchto pacientů, zahrnují nejen psychoterapii a podporu podobně postižených pacientů, ale také cvičení, podávání informací, masáže a medikaci.

V březnu 2015 byly publikovány výsledky metaanalýzy, která se pokusila zhodnotit účinnost různých intervencí na zmírnění deprese u mužů s karcinomem prostaty. Průzkum literatury byl proveden pomocí 4 elektronických databází a ručně. Autoři vyhledali všechny randomizované kontrolované studie, které zahrnovaly muže s karcinomem prostaty, hodnotily u nich vliv jakékoliv intervence cílené na zlepšení kvality života a uváděly příznaky deprese před a po intervenci.

Dvě z 11 vyhledaných studií nebyly zařazeny z důvodu nižší kvality. Z 9 zbývajících studií hodnotily čtyři cvičení, tři podávání informací, tři psychoterapii nebo podporu ostatních pacientů, jedna masáže a jedna farmakoterapii. Některé práce hodnotily více intervencí.

Metaanalýza ukázala, že v porovnání s kontrolní skupinou významně zmírňuje depresivní příznaky jakákoliv intervence. Skóre deprese se snížilo průměrně o 0,86 bodu (95% CI –1,42 až –0,31). Významné zmírnění bylo zjištěno také při samotné psychoterapii/podpoře dalších pacientů (zmírnění skóre deprese o 1,09 bodu, 95% CI –20,5 až –0,13).

Tyto výsledky potvrzují, že léčba zaměřená na zmírnění depresivních příznaků u mužů s karcinomem prostaty může být účinná.

(zza)

Zdroj: Newby T. A., Gradd J. N., Ganzini L. K., et al. Interventions that may reduce depressive symptoms among prostate cancer patients: a systematic review and meta-analysis. Psychooncology. 2015 Mar 5. doi: 10.1002/pon.3781. [Epub ahead of print]Štítky
Onkologie Urologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se