Nikotin snižuje hladinu prozánětlivých cytokinů u popáleninových traumat

10. 6. 2015

Těžké popáleniny spouští řadu patofyziologických změn, které ohrožují život popálených. Patogeneze popáleninou indukované multiorgánové dysfunkce je v literatuře široce popsána. Základním mechanismem je nerovnováha imunitního systému.

Inzerce

Těžké popáleniny spouští řadu patofyziologických změn, které ohrožují život popálených. Patogeneze popáleninou indukované multiorgánové dysfunkce je v literatuře široce popsána. Základním mechanismem je nerovnováha imunitního systému.

Imunitní reakce na zánětlivé podněty je regulována stimulačními a inhibičními faktory. Při termickém poranění dochází k narušení této rovnováhy a rozvoji nadměrné imunitní reakce se zvýšenou produkcí prozánětlivých cytokinů. Tuto situaci kompenzuje antiinflamatorní reflex, stimulovaný nikotinovými receptory.

Cílem studie publikované v online časopise věnovaném problematice plastické chirurgie ePlasty bylo ověření hypotézy, zda transdermální podání nikotinu snižuje uvolňování prozánětlivých cytokinů po termickém poranění.

Soubor 35 myší byl rozdělen do 7 skupin. Čtyři z těchto skupin byly vystaveny tepelnému poranění zaujímajícímu 30 % tělesného povrchu. Části myší byla přitom aplikována náplast uvolňující transdermálně 1,75 mg nikotinu. Následně byly po 12 a 24 hodinách od poranění zkoumány koncentrace tumor necrosis faktoru alfa (TNF-alfa), interleukinu 1 beta (IL-1beta) a interleukinu 6 (IL-6) v srdcích, játrech a slezinách pokusných zvířat.

Na experimentálním myším modelu se podařilo zjistit, že popáleninové trauma vede k signifikantnímu nárůstu hladiny zánětlivých cytokinů v srdci, játrech a slezině. Skupina, která byla léčená nikotinem, vykazovala menší potraumatickou zánětlivou reakci se signifikantně nižšími hladinami TNF alfa, IL-1 beta a IL-6.

Závěry studie na standardním popáleninovém modelu potvrzují, že stimulace cholinergních nikotinových receptorů se podílí na regulaci efektorových molekul imunitní odpovědi. Další výzkum by měl být zaměřen na nalezení a vyhodnocení potence a mechanismů imunomodulačních efektů tohoto receptorového systému.

(raf)

Zdroj: Claassen L., Papst S., Reimers K. et al. Inflammatory Response to Burn Trauma - Nicotine Attenuates Proinflammatory Cytokine Levels. ePlasty 2014 Dec 19; 14: e46.Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Partner sekce
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.