Ultrazvuk jako vhodná alternativa MRI při vyšetření časných kloubních změn u hemofiliků

12. 5. 2019

Vyšetření kloubů ultrazvukem v hemofilické či ortopedické ambulanci může být vhodnou alternativou k magnetické rezonanci (MRI). Umožňuje detekci časných kloubních změn ještě před rozvojem plných klinických projevů.

Detekce časných kloubních změn u hemofiliků

Opakované kloubní krvácení je základní komplikací hemofilie. Je známo, že hypertrofie synovie, objektivizovaná například vyšetřením magnetickou rezonancí, je spojena se zvýšeným rizikem kloubního krvácení. V loni publikované studii nizozemští autoři zkoumali, zda ultrazvukové vyšetření v ordinaci hematologa či ortopeda (point-of-care ultrazvuk neboli POC-US) může být vhodnou alternativou k vyšetření MRI a rozpoznání časných změn v kloubu.

Průběh a výsledky studie

Jednalo se o studii z jednoho centra, zaměřena byla na kolena a kotníky u pacientů s hemofilií a současně s žádnými či minimálními změnami kloubů dle rentgenového vyšetření. Tyto klouby byly vyšetřeny jak pomocí POC-US na základě HEAD-US protokolu, tak i prostřednictvím MRI.

Studie se zúčastnilo 24 nemocných ve věku 18–34 let. Synoviální hypertrofie dle MRI vyšetření byla popsána u 20 % kloubů. Vyšetření pomocí POC-US bylo správné v 97 % případů, s pozitivní prediktivní hodnotou 94 % a negativní prediktivní hodnotou 97 %. Celková přesnost POC-US pro abnormity chrupavky dosahovala 91 % a pro nerovnosti kosti 97 %.

Závěr

Lze konstatovat, že v této studii bylo vyšetření ultrazvukem u mužů s hemofilií a omezeným objektivním kloubním postižením schopno přesně zhodnotit hypertrofii synovie, změny chrupavky i kosti. Tato metoda je tedy přesnou a dostupnou alternativou k MRI a může být používána pro rutinní hodnocení časných kloubních změn.

(eza)

Zdroj: Foppen W., van der Schaaf I. C., Beek F. J. A. et al. Diagnostic accuracy of point-of-care ultrasound for evaluation of early blood-induced joint changes: comparison with MRI. Haemophilia 2018 Nov; 24 (6): 971–979, doi: 10.1111/hae.13524.Štítky
Hematologie a transfuzní lékařství
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Získaná hemofilie A
Autoři: doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se