Užívání léků proti glaukomu snižuje riziko úmrtí

14. 3. 2010

Pacienti s glaukomem užívající léčebné přípravky mají pravděpodobně nižší riziko úmrtí než pacienti bez farmakologické léčby. Naznačují to výsledky průběžné dlouhodobé studie zveřejněné v únorovém čísle časopisu Archives of Ophthalmology.

Pacienti s glaukomem užívající léčebné přípravky mají pravděpodobně nižší riziko úmrtí než pacienti bez farmakologické léčby. Naznačují to výsledky průběžné dlouhodobé studie zveřejněné v únorovém čísle časopisu Archives of Ophthalmology. Podle jednoho z autorů studie, doktora Steina z Michiganské univerzity, se v minulosti množství studií zabývalo otázkou, jaký vliv má glaukom na mortalitu pacientů. Na druhou stranu jen málo je známo o tom, jak vztah mezi glaukomem a úmrtností ovlivňuje medikace běžně užívaná k léčbě glaukomu.

Cílem uvedené studie bylo zjistit souvislost mezi mortalitou pacientů s glaukomem a užíváním léků běžně používaných k léčbě glaukomu. V rámci studie byla analyzována data z let 2003 až 2007 od více než 21 tisíc pacientů s glaukomem ve věku nejméně čtyřiceti let. Coxova regresní analýza umožnila určit riziko úmrtí v závislosti na užívání různých skupin léků a jejich kombinací. Zároveň byl vyloučen vliv dalších faktorů na mortalitu, jako jsou demografické údaje a komorbidity jednotlivých pacientů.

V průběhu studie došlo ke 237 úmrtím (1,1 %). Ve srovnání s těmi, kteří neužívali kvůli glaukomu žádné léky, měli pacienti užívající jakoukoli třídu léků nižší riziko úmrtí o 74 %. Podobné snížení rizika bylo patrné ve skupině pacientů užívající jediný typ léčby (například beta blokátory nebo analogy prostaglandinů) i u pacientů užívajících kombinaci léků.

Přestože údaje získané během studie mohou mít v budoucnu významný vliv na klinickou praxi, bude nutné tyto výsledky ověřit dalším zkoumáním. Omezená platnost uvedené studie vyplývá z omezeného vzorku populace, kdy všichni sledovaní pacienti byli pojištění a účastnili se stejného léčebného programu. V rámci studie také nebylo možné určit konkrétní příčinu smrti a zjistit, zda pacienti skutečně užívali předepisovanou medikaci. Protože jen malý počet účastníků studie užíval inhibitory karboanhydrázy nebo sympatomimetika, nelze výsledky studie spolehlivě vztáhnout na tyto skupiny léků.

(vek)

Zdroje: Stein JD, et al. Association Between the Use of Glaucoma Medications and Mortality. Arch Ophthalmol 2010;128:235–240.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se