Prevalence věkem podmíněné makulární degenerace u seniorů starších 65 let

7. 8. 2011

Věkem podmíněná makulární degenerace je nejčastější příčinou ztráty zrakové ostrosti ve stáří, a vede tudíž ke snížení kvality života této skupiny obyvatel a tím také ke značnému socioekonomickému zatížení společnosti.

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je nejčastější příčinou ztráty zrakové ostrosti ve stáří, a vede tudíž ke snížení kvality života této skupiny obyvatel a tím také ke značnému socioekonomickému zatížení společnosti. V rámci islandské studie zaměřené na studium genetických faktorů a vlivů životního prostředí, které se podílejí na zdraví, invaliditě a nemocech u starších lidí, bylo z obyvatel žijících v oblasti kolem Reykjavíku náhodně vybráno a vyšetřeno 5 272 seniorů starších 65 let. Cílem studie bylo zjistit prevalenci a projevy VPMD u této skupiny obyvatel. Stadium onemocnění bylo stanoveno pomocí modifikovaného wisconského klasifikačního systému.

U vyšetřovaných byla provedena fotografie očního pozadí a zaznamenána velikost drúz, jejich typ a rozsah, hyper- a hypopigmentace retinálního pigmentového epitelu, neovaskulární léze a geografická atrofie.

Průměrný věk účastníků studie byl 76 let. Prevalence počátečních stadií VPMD byla 12,4 % u seniorů ve věku mezi 66 a 74 lety a 36 % u osob starších 85 let. Prevalence exsudativní (vlhké) formy činila 3,3 %. Geografická atrofie (terminální stadium suché formy) byla přítomna u 2,4 % vyšetřených. Nejvyšší prevalence pozdních stadií VPMD byla zjištěna u obyvatel ve věku 85 let a více, v této skupině byla exsudativní forma zastoupena v 11,4 % a geografická atrofie v 7,6 %.

Výsledky studie ukázaly, že u jedinců ve věkové kategorii 85 let a více je prevalence pozdních stadií VPMD 10× vyšší  než ve skupině obyvatel ve věku 70–74 let. Vysoká prevalence pozdních stadií této choroby v nejstarší věkové kategorii a očekávané stárnutí populace ve vyspělých zemích v následujících letech vyvolává potřebu zlepšit preventivní opatření a zabývat se vývojem nových terapeutických strategií.

(lis)

Zdroj: Jonasson F. et al. Prevalence of age-related macular degeneration in old persons: Age, Gene/environment Susceptibility Reykjavik Study. Ophthalmology. 2011; 118 (5): 825–30.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se