Nervový růstový faktor pozitivně ovlivňuje progresi glaukomu

13. 9. 2009

Zvýšený nitrooční tlak při glaukomu způsobuje ztrátu a poškození gangliových buněk sítnice a poškození zrakového nervu. Lékaři v nové studii zkoumali vliv nervového růstového faktoru podávaného na glaukomové onemocnění u krys.

Zvýšený nitrooční tlak při glaukomu způsobuje ztrátu a poškození gangliových buněk sítnice (retinal ganglion cells, RGC) a poškození zrakového nervu. Ačkoliv je zvýšený nitrooční tlak kompenzován farmakologicky, neexistuje dosud žádná účinná metoda, jak obnovit poškozené funkce zrakového nervu a sítnice.

Lékaři z univerzity v Římě zkoumali vliv nervového růstového faktoru (nerve growth factor, NGF) podávaného v očních kapkách na glaukomové onemocnění u krys. Glaukom byl indukován aplikací hypertonického roztoku do episklerální žíly. Nejprve byly zkoumány dvě dávky NGF (100 a 200 µg/ml) na 24 krysách. Vyšší dávka NGF se ukázala jako efektivnější.

Glaukom byl dále indukován u 36 krys, polovina z nich byla léčena 200 µg/ml NGF po dobu 7 týdnů, druhá polovina zvířat zůstala bez terapie. Zároveň byli do studie zařazeni tři pacienti s pokročilým glaukomem, u kterých selhala farmakologická kompenzace nitroočního tlaku. Histologickými, biochemickými a molekulárními analýzami byly zkoumány počty retinálních gangliových buněk, které přežily a které podlehly apoptóze.

Výsledky

Sedmitýdenní zvýšení nitroočního tlaku způsobilo zánik 40 % buněk (RGC). Signifikantně nižší ztrátu buněk (RGC) zaznamenali lékaři na vzorku zvířat léčených NGF, kde došlo k snížení počtu apoptózou zaniklých buněk. Pacienti, kteří byli léčeni NGF, vykazovali zlepšení zorného pole, lepší funkce zrakového nervu, citlivost na kontrast a lepší zrakovou ostrost.

NGF má neuroprotektivní vliv, který je výsledkem redukce apoptózy retinálních gangliových buněk u zvířat s glaukomem. U pacientů s glaukomem měla terapie pozitivní vliv na všechny parametry zrakových funkcí. Tyto výsledky přináší naději na nové terapeutické možnosti v léčbě glaukomu a dalších neurodegenerativních onemocnění.

(nes)

Zdroj: Experimental and clinical evidence of neuroprotection by nerve growth factor eye drops: Implications for glaucoma, Proc Natl Acad Sci USA 106 (32): 13469–13474 (2009).Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se