Neobvyklá lokalizace metastázy − kazuistika

28. 3. 2018

Virchowovou uzlinou bychom vás jistě nepřekvapili, ale metastáza karcinomu žaludku může mít i zajímavější lokalizace. V tomto případě se neobejdeme bez oftalmologa.

Popis případu

65letý muž navštívil v dubnu 2015 oftalmologa z důvodu erytému a bolestivosti levého oka v posledních 2 týdnech. V anamnéze měl dysplastický adenokarcinom žaludku, diagnostikovaný v srpnu 2014. Při prvotním diagnostickém procesu podstoupil 18F-FDG-PET/CT vyšetření, které ukázalo mnohočetná ložiska v antru, pyloru a na malé kurvatuře žaludku, také v peripankreatických lymfatických uzlinách a v játrech, ale žádnou lézi v oblasti očí.

V září 2014 byla započata chemoterapie docetaxelem, cisplatinou, leukovorinem a 5-fluorouracilem (modifikovaný protokol DCF).

Kontrolní 18F-FDG-PET/CT v lednu 2015 ukázalo stabilní léze v žaludku, ale opět žádnou v orbitě.

Oční vyšetření v dubnu 2015 ukázalo zrakovou ostrost 20/20 OD (na pravém oku) a 20/50 OS (na levém oku). Nitrooční tlak dosahoval 16 mmHg OD a 32 mmHg OS. Na levém oku byla patrná ciliární injekce, velmi mírný korneální edém lokalizovaný v nazálním horním kvadrantu a hypopyon v přední komoře. V horním nazálním kvadrantu duhovky byl patrný solitární žlutobílý růžově vaskularizovaný útvar velikosti 2 × 4 mm. Drobnější útvar podobného vzhledu o velikosti 0,5 × 0,5 mm byl lokalizovaný v pozici „7 hodin“ ve střední až periferní části duhovky. Vyšetření fundu bylo normální.

Dva dny po očním vyšetření byla provedena MRI orbity ke stanovení rozsahu postižení oka před biopsií. Ukázalo se, že útvar je pouze na duhovce a nikam se nešíří. Žádné jiné ložisko nebylo v orbitě nalezeno. Tenkojehlová aspirační biopsie (FNAB) byla naplánována na další den, ale pacient se jí nedožil. Podlehl náhlé zástavě dechu.

Závěr a diskuse

Definitivní diagnóza nebyla stanovena, protože úmrtím pacienta ztratila význam. Lékaři však asociaci útvaru na duhovce s adenokarcinomem žaludku považují za velmi pravděpodobnou a upozorňují na to, že v diferenciálnědiagnostické rozvaze má mít i tato jednotka své místo.

(pez)

Zdroj: Celebi A. R. C., Kilavuzoglu A. E., Altiparmak U. E. et al. Iris metastasis of gastric adenocarcinoma. World J Surg Oncol 2016; 14: 71, doi: 10.1186/s12957-016-0840-6.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se