Iridoplastika doplňující iridotomii neovlivňuje snížení NOT

29. 8. 2010

Účelem čínské studie bylo porovnat účinnost a bezpečnost laserové periferní iridotomie s následným provedením laserové periferní iridoplastiky anebo bez něho v léčbě primárního glaukomu s uzavřeným úhlem a primárního glaukomu s uzavřeným úhlem se synechiemi.

Metoda

Do randomizované kontrolované klinické studie byli zařazeni pacienti starší čtyřiceti let s primárním glaukomem s uzavřeným úhlem bez synechií nebo se synechiemi. Pacienti byli podle způsobu léčby rozděleni do dvou skupin. První skupina pacientů podstoupila pouze iridotomii, druhá skupina iridotomii s iridoplastikou. Pacienti byli dále sledováni po dobu jednoho roku. Hlavním cílem studie bylo zjištění hodnot nitroočního tlaku (NOT), přítomnosti periferních předních synechií, počtu buněk rohovkového endotelu a případných komplikací.

Výsledky

Celkem 77 očí (u 77 pacientů) bylo zařazeno do skupiny léčené pouze iridotomií a u 81 očí (81 pacientů) byla provedena iridotomie i iridoplastika. Z těchto pacientů dokončilo celou studii (následné sledování v délce jednoho roku) 61 osob (79,2 %) ve skupině s iridotomií a 65 osob (80,2 %) ve skupině s iridotomií a iridoplastikou. Mezi těmito skupinami nebyl žádný signifikantní rozdíl v počátečních hodnotách NOT ani v dalších parametrech.

Ve skupině s iridotomií byl snížen NOT z počáteční hodnoty 24,66 ± 13,76 mm Hg na 19,03 ± 6,21 mm Hg (p < 0,001) a ve skupině s iridotomií a iridoplastikou z 27,96 ± 13,06 mm Hg na 20,45 ± 7,26 mm Hg (p < 0,001). Ve skupině pacientů, kteří podstoupili iridoplastiku, byl zaznamenán menší rozsah předních periferních synechií. Po ročním sledování nebyl zjištěn žádný signifikantní rozdíl mezi oběma skupinami v hodnotách NOT, medikaci, nutnosti chirurgického zákroku nebo kvalitě vidění.

Závěr

U očí s primárním glaukomem s uzavřeným úhlem se synechiemi nebo bez nich poskytuje samotná iridotomie i iridotomie doplněná iridoplastikou signifikantní a rovnocenné snížení NOT. Může dojít také k redukci periferních předních synechií, tato redukce je větší po provedení iridoplastiky.

(vek)

Zdroj:
Sun X, et al. Laser peripheral iridotomy with and without iridoplasty for primary angle-closure glaucoma: 1-year results of a randomized pilot study. Am J Ophthalmol 2010;150:68-73.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se