Explantace multifokální nitrooční čočky: série 50 očí

1. 6. 2015

Retrospektivní studie série případů posuzovala zrakové obtíže, důvody a spokojenost pacientů s explantací multifokální nitrooční čočky. Cílem práce uveřejněné v prestižním časopise American Journal of Ophthalmology bylo zhodnotit zrakové obtíže, důvody a spokojenost pacientů s explantací multifokální nitrooční čočky.

Retrospektivní studie série případů posuzovala zrakové obtíže, důvody a spokojenost pacientů s explantací multifokální nitrooční čočky.

Cílem práce uveřejněné v prestižním časopise American Journal of Ophthalmology bylo zhodnotit zrakové obtíže, důvody a spokojenost pacientů s explantací multifokální nitrooční čočky.

Do retrospektivní studie série případů bylo zařazeno 50 očí 37 pacientů, kteří podstoupili explantaci multifokální nitrooční čočky (IOČ) a následnou výměnu za běžnou IOČ. Autoři studie zkoumali symptomy, důvody pro explantaci, demografii pacientů, klinické výsledky a spokojenost tři měsíce před výměnou IOČ a po ní. Sebraná data zahrnovala předoperační subjektivní a objektivní nálezy, důvody pro explantaci, typ IOČ, pooperační průběh a spokojenost pacienta.

Nejčastějším důvodem k nespokojenosti bylo voskovité vidění, následované rušivými světelnými fenomény (glare a halo), rozostřené vidění do dálky, dysfotopsie, rozostřené vidění do blízka a na střední vzdálenost. Nejčastější důvod pro explantaci IOČ tvořila snížená kontrastní citlivost, následovaná světelnými fenomény, dále neznámé příčiny zahrnující i poruchy neuroadaptace, nesprávná optická mohutnost IOČ, přehnaná předoperační očekávání, dislokace nebo decentrace IOČ a anizometropie. Z explantovaných multifokálních IOČ představovalo 84 % difrakční a 16% refrakční. Monofokální pak tvořily 90 % vyměněných IOČ. Spokojenost pacientů hodnocená pomocí škály od 1 (velmi nespokojený) k 5 (velmi spokojený) se významně zlepšila z 1,22 ± 0,55 před operací na 3,78 ± 0,97 po operaci. Statistické hodnocení bylo provedeno pomocí Wilcoxonova testu.

Publikovaná práce ukázala, že u některých pacientů, kteří podstoupili implantaci multifokální IOČ, byla nutná její následná explantace. Výměna IOČ se zdá být přijatelnou možností pro nespokojené pacienty s trvalými zrakovými symptomy po implantaci multifokální IOČ.

MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

Zdroj: Kamiya K., Hayashi K., Shimizu K., Negishi K., Sato M., Bissen-Miyajima H.; Survey Working Group of the Japanese Society of Cataract and Refractive Surgery. Multifocal intraocular lens explantation: a case series of 50 eyes. Am J Ophthalmol. 2014 Aug; 158 (2): 215–220.Štítky
Oftalmologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se