V léčbě primární enurézy je třeba zohlednit případnou přítomnost ADHD

24. 4. 2015

Prevalence ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) je u dětí s monosymptomatickou noční enurézou vyšší než u běžné populace. Vzhledem k tomu, že porucha pozornosti může nepříznivě ovlivnit léčbu enurézy, je u dětí s nočním pomočováním vhodné vyšetřit možnou přítomnost ADHD a v pozitivním případě zajistit podporu psychologa.

Prevalence ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) je u dětí s monosymptomatickou noční enurézou vyšší než u běžné populace. Vzhledem k tomu, že porucha pozornosti může nepříznivě ovlivnit léčbu enurézy, je u dětí s nočním pomočováním vhodné vyšetřit možnou přítomnost ADHD a v pozitivním případě zajistit podporu psychologa.

Vyšší výskyt ADHD u dětí s primární noční enurézou ukázala turecká studie, která zahrnovala 64 dětí ve věku 6 až 13 let doporučených s tímto problémem na odborné pracoviště. Jako kontrolní skupina bylo zahrnuto 42 zdravých dětí. Autoři porovnávali výskyt poruch pozornosti a hyperaktivity mezi oběma skupinami na základě vyšetření dětským psychiatrem s použitím diagnostické škály DSM-IV-2000-TR.

Ve skupině dětí s enurézou byla ADHD zjištěna u 34 dětí (53 %), z nichž mělo 17 převážně poruchu pozornosti, 9 hyperaktivně-impulzivní typ poruchy a 8 kombinovaný typ. V kontrolní skupině byla ADHD diagnostikována u 5 dětí (12 %), u 2 převažující porucha pozornosti, u 2 převažující hyperaktivně-impulzivní typ a u 2 kombinovaný typ.

Tyto výsledky dokládají vyšší prevalenci ADHD u dětí s primární noční enurézou. Obě tyto poruchy jsou multifaktoriální a významnou roli u nich hrají biologické, sociální i psychologické faktory. Proto je třeba při léčbě jedné z nich věnovat pozornost případnému výskytu druhého problému.

(zza)

Zdroj: Okur M., Ruzgar H., Erbey F., et al. The evaluation of children with monosymptomatic nocturnal enuresis for attention deficit and hyperactivitydisorder. Int J Psychiatry Clin Pract. 2012 Sep; 16 (3): 229–232.

 Štítky
Pediatrie Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Nejnovější kurzy
Nykturie
Autoři: MUDr. Milan Hrubý

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se