Abnormální lipidový profil přispívá k aterogenním změnám u dětí s psoriázou

12. 4. 2016

Psoriáza je onemocněním, u něhož je známá asociace se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob. Jak je to s rizikem této komplikace u dětí, ovšem není až tak jasné.

Autoři následující studie měřili profil lipoproteinů a jejich funkci u 44 dětských pacientů s psoriázou a srovnávali je s věkově a pohlavím odpovídajícími kontrolami. K výzkumu využili NMR spektroskopii a ex vivo metodu stanovující kapacitu efluxu HDL-cholesterolu.

Průměrný věk sledovaných dětí činil 13 let, populace byla etnicky různorodá. Děti s psoriázou měly vyšší poměr pasu k bokům a častěji i inzulinovou rezistenci. Psoriáza byla spojená s vyšší koncentrací apolipoproteinu B, sníženým zastoupením velkých HDL-částic a sníženou kapacitou efluxu cholesterolu. U dětských pacientů s psoriázou byla tedy přítomna aterogenní kardiometabolická rizika, inzulinová rezistence i lipoproteinová dysfunkce (vyjádřeno velikostí částic, jejich počtem a pomocí jejich funkčního hodnocení).

Tento výzkum by mohl poskytnout jisté vysvětlení, proč u nemocných s psoriázou existuje v pokročilejším věku zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Zda má toto zjištění povzbudit lékaře k cílenému screeningu metabolických změn u mladých nemocných, popřípadě vytvořit místo k edukaci v rámci péče, je ovšem otázkou.

(eza)

Zdroj: Tom W. L., Playford M. P., Admani S. et al. Characterization of lipoprotein composition and function in pediatric psoriasis reveals a more atherogenic profile. J Invest Dermatol 2016 Jan; 136 (1): 67−73; doi: 10.1038/JID.2015.385.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se