Fixní kombinace inhibitoru renin-angiotenzinového systému a blokátoru kalciových kanálů v léčbě hypertenze

2. 4. 2017

Ve velkých klinických studiích bylo kontroly hypertenze monoterapií dosaženo pouze u 20 % nemocných. V doporučeních pro diagnostiku a léčbu arteriální hypertenze je proto zdůrazněna nutnost dosažení normálních hodnot krevního tlaku, a to většinou využitím kombinace antihypertenziv, např. inhibitoru renin-angiotenzinového systému (ACEi) a blokátoru kalciových kanálů (CCB).

Inzerce

ACEi blokují tvorbu angiotenzinu II. Tak jako u ostatních inhibitorů ACE je protekce endotelu perindoprilem částečně zprostředkována bradykininem indukovaným zvýšením exprese a aktivity endotelové NO-syntázy (eNOS). Vazodilatační efekt blokátorů kalciových kanálů je dán blokádou vápníkových kanálů typu L v hladké svalovině cév.

Benefity kombinace amlodipin/perindopril

Klinická studie ASCOT (AngloScandinavian Cardiac Outcomes Trial) potvrdila účinnost kombinace amlodipin/perindopril při snižování krevního tlaku i kardiovaskulární a renální protektivní efekt této terapie. Uvedená kombinace snížila progresi jak diabetického, tak i nediabetického poškození ledvin. U rizikových hypertoniků byla účinnější než kombinace beta-blokátorů a thiazidů.

Lepší adherence

Fixní kombinace léků mají oproti jednotlivým preparátům obecně jednu velkou výhodu − lepší adherenci pacientů k léčbě. Společným komplementárním působením zajišťuje kombinace amlodipin/perindopril dostatečnou kontrolu hypertenze po dobu 24 hodin.

Snížení kardiovaskulární mortality

Zdá se, že terapeutický efekt kombinace amlodipin/perindopril nespočívá jen ve významném snížení krevního tlaku, ale i ve snížení kardiovaskulární mortality a incidence hlavních kardiovaskulárních událostí. Proto se jeví jako vhodná zejména u rizikových pacientů s hypertenzí.

(ada)

Zdroj: Mourad J. J., Le Jeune S., Pirollo A. et al. Combinations of inhibitors of the renin-angiotensin system with calcium channel blockers for the treatment of hypertension: focus on perindopril/amlodipine. Curr Med Res Opin 2010; 26 (9): 2263−2276, doi: 10.1185/03007995.2010.510925.Štítky
Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé Kardiologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Fixní kombinace a možnosti léčby pro dosažení cílových hodnot LDL cholesterolu u pacientů s dyslipidémií
Autoři: Prof. MUDr. Miloš Táborský, MBA. FACC F.E.S.C. CSc., prof. MUDr. Jindřich Špinar, M.D., FESC

Statiny a jejich specifika
Autoři: Prof. MUDr. Jan Bultas, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se