Tramadol v kombinaci s paracetamolem je účinný v léčbě chronické bolesti

12. 5. 2016

Léčba chronické bolesti je velmi významným tématem napříč klinickými obory. Podle žebříčku WHO se doporučuje začít látkami ze skupiny nesteroidních antiflogistik (NSAIDs) a v případě, že nejsou v běžném dávkování dostatečně účinné, přejít k atypickým opioidům (tramadol, kodein). Zajímavou možností potom může být kombinace tramadolu s paracetamolem, která je dostupná také ve fixním dávkování.

Inzerce

Podávání tramadol-hydrochloridu s paracetamolem ve fixní kombinaci nemocným s chronickou neonkologickou bolestí se věnovala multicentrická prospektivní longitudinální studie japonských autorů publikovaná v časopisu Current Medical Research Opinions. Zahrnuto do ní bylo 1316 pacientů, u nichž se nepovedlo dosáhnout úlevy během 12týdenního podávání samotných NSAIDs. Nemocní následně užívali kombinační léčbu po dobu dalších 12 týdnů. Parametry účinnosti byly hodnoceny na základě ukazatele PGI (Physician’s Global Impression) po 4 týdnech léčby a na konci sledovaného období. Zároveň byla zaznamenávána bezpečnost přípravku.

Fixní kombinace tramadolu s paracetamolem se ukázala jako velmi účinná, akceptovatelné úlevy od bolesti dosáhlo po 4 týdnech 82,8 % nemocných a odpověď byla udržena do konce sledovaného intervalu. Kromě toho se upravilo také subjektivní hodnocení bolesti hodnocené pomocí desetibodové numerické škály. 4týdenní užívání tramadolu s paracetamolem snížilo průměrnou hodnotu bolesti o 2,7 bodu. Vylepšilo se rovněž skóre kvality života na škále EuroQol-5D (EQ-5D).

Nežádoucí účinky terapie byly zaznamenány u 259 pacientů (20,5 %) a naprostá většina (99,4 %) z nich byla pouze mírná. Nejčastěji se vyskytla nauzea a konstipace.

Při použití opioidů přetrvávají mezi odbornou veřejností obavy. Žádný z pacientů v souboru přitom nevykazoval známky závislosti na medikaci a neobjevil se ani žádný případ respirační deprese. Tramadol-hydrochlorid ve fixní kombinaci s paracetamolem se tak ukázal jako bezpečná a účinná možnost pro nemocné s chronickou neonkologickou bolestí.

(ond)

Zdroj: Yoshizawa K., Kawai K., Fujie M. et al. Overall safety profile and effectiveness of tramadol hydrochloride/acetaminophen in patients with chronic noncancer pain in Japanese real-world practice. Curr Med Res Opin 2015 Nov; 31 (11): 2119−2129; doi: 10.1185/03007995.2015.1091975.Štítky
Chirurgie všeobecná Neurologie Ortopedie Praktické lékařství pro dospělé Algeziologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Bolest a její farmakoterapie – doporučený diagnostický a léčebný postup pro praktické lékaře
Autoři: MUDr. Bohumil Skála, Ph.D.

Léčba bolesti
Autoři: MUDr. Marek Hakl, Ph.D.

Výhody kombinovaných analgetik
Autoři: MUDr. PharmDr. Kamil Rudolf, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více