Odstranění primárního nádoru u karcinomu prsu IV. stadia prodlužuje celkové přežití

3. 7. 2013

Metaanalýza publikovaných studií ukázala, že chirurgická excize primárního nádoru u karcinomu prsu IV. stadia je spojena s delším celkovým přežitím než nechirurgická léčba.

Metaanalýza publikovaných studií ukázala, že chirurgická excize primárního nádoru u karcinomu prsu IV. stadia je spojena s delším celkovým přežitím než nechirurgická léčba. Výsledky jsou také vodítkem pro selekci pacientek pro excizi primárního nádoru v tomto stadiu.

V květnu 2013 publikovali irští autoři výsledky metaanalýzy relevantních studií, které vyhledali pomocí širokého průzkumu databáze MEDLINE. Primárním sledovaným parametrem metaanalýzy bylo celkové přežití po chirurgickém odstranění primárního tumoru u žen s karcinomem prsu ve IV. stadiu.

Údaje pocházejí od 28 693 pacientek, z nichž 52,8 % podstoupilo excizi primárního nádoru. Tato chirurgická léčba byla spojena s vyšším podílem přežití po 3 letech (40 % vs. 22 %, OR 2,32, p < 0,01). Analýza podskupin ukázala, že při selekci pacientek s karcinomem prsu IV. stadia k odstranění primárního nádoru je možné se orientovat podle menší velikosti primárního nádoru, méně závažných průvodních chorob a menšího metastatického postižení. Naopak operace byla přínosem z hlediska celkového přežití bez ohledu na lokalizaci metastáz, grading tumoru a stav receptorů.

Výsledky této metaanalýzy lze považovat za pádný důkaz, který hovoří pro odstranění primárního tumoru i u žen s karcinomem prsu ve IV. stadiu a umožňuje selekci pacientek pro tento výkon.

(zza)

Zdroj: Harris E., Barry M., Kell M. R. Meta-Analysis to Determine if Surgical Resection of the Primary Tumour in the Setting of Stage IV Breast Cancer Impacts on Survival. Ann Surg Oncol. 2013 May 8. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se