HemaGel v terapii dekubitů − výsledky sledování účinnosti ZP po uvedení na trh

1. 2. 2018

Léčba dekubitů v posledních letech prochází bouřlivým vývojem. Moderní postupy se soustředí na důkladné terapeutické krytí a vlhké hojení, které je nezbytné pro dobrou granulaci a epitelizaci defektu. Jedním z preparátů, jež napomáhají procesu hojení, je i český patent HemaGel.

Úvod

Vlhké krytí udržuje konstantní teplotu rány, zachovává výměnu plynů, absorbuje a odvádí exsudát, netraumatizuje ránu při převazech a prodlužuje intervaly mezi jednotlivými převazy. Přípravek HemaGel je určen pro akutní i chronické rány, které mohou středně secernovat, a je vhodný také na macerované rány. Specifická struktura HemaGelu podporuje vlhké hojení rány. Její předností je, že do své struktury neabsorbuje a současně z ní neuvolňuje molekuly vody, takže ani při dlouhodobém používání nezpůsobuje maceraci rány.

Ve struktuře HemaGelu je současně zabudován stericky stíněný amin, který funguje jako velmi účinný lapač reaktivních forem kyslíků. V poškozených buňkách jsou totiž často aktivovány enzymy, jež vedou k tvorbě kyslíkových radikálů a následnému poškození i zdravých buněk, což výrazně zpomaluje zánětlivý proces a regeneraci defektu.

Metodika a výsledky studie

Na konferenci RANDE (Rány a defekty), která se konala v roce 2015 ve Vendryni u Třince, byly prezentovány výsledky sledování účinnosti zdravotnického prostředku (ZP) po uvedení na trh, a to konkrétně při použití HemaGelu pro zlepšení kvality hojení dekubitů v Nemocnici Jindřichův Hradec, a. s. Do sledování byla zapojena oddělení interní, rehabilitační a následné péče. Pro tato pracoviště byl vytvořen manuál pro indikaci a používání HemaGelu u pacientů s dekubity. Hodnocení probíhalo v několika čtvrtletích. V posledním čtvrtletí roku 2014 se podařilo zhojit 32 dekubitů 2.–4. stupně, což bylo maximum za celý kalendářní rok.

Vzhledem k pozitivním výsledkům terapie HemaGelem pokračovala i v následujícím roce. Přípravek byl zaveden do standardů a začal se používat v rámci celé nemocnice. Na konci prvního čtvrtletí roku 2015 bylo zhojeno 94 dekubitů, což bylo více než za celý kalendářní rok 2014, kdy bylo zhojeno 88 dekubitů v celé nemocnici.

Závěr

Z výsledků poprodejního sledování vyplývá, že zdravotnický prostředek HemaGel velmi úspěšně pomáhá při léčbě dekubitů 2.–4. stupně u řady pacientů.

(holi)

Zdroj: Beránková J. Použití zdravotnického prostředku HemaGel pro zlepšení kvality hojení dekubitů. Klinické sledování pro Nemocnici Jindřichův Hradec, a. s. Kazuistiky v angiologii 2015; 1 (Suppl.): 18.

Informace pro laickou veřenost najdete na www.hojeni-ran.cz.Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se